Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
rozwiń więcej
inforCMS
Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?


Kiedy należy wystawić faktury dokumentujące usługi ciągłe w 2013 i 2014 roku


Jeśli świadczone przez Państwa usługi faktycznie mają charakter usług ciągłych, faktury dokumentujące ich świadczenie mogą Państwo wystawiać na początku miesiąca następującego po ich wykonaniu. Obowiązek podatkowy w takich przypadkach powstaje w dniu wystawienia faktury, nie później jednak niż siódmego dnia miesiąca, następującego po wykonaniu usług. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

Zasady powstawania obowiązku podatkowego regulują do końca 2013 r. przepisy art. 19-21 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi, a jeśli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą - obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy o VAT).

Jednocześnie należy wyjaśnić, że faktury wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). Jednak w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 9 ust. 2 rozporządzenia o fakturach).

Przyjmuje się przy tym, że w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym wszystkie wykonane w danym miesiącu usługi stają się wykonane w ostatnim dniu tego miesiąca. Również wszystkie towary wydane w ramach sprzedaży o charakterze ciągłym stają się wydane w ostatnim dniu miesiąca. Wówczas wystawienie faktury w terminie określonym w § 9 ust. 2 rozporządzenia o fakturach, tj. nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży, może przesunąć moment powstania obowiązku podatkowego na kolejny miesiąc w stosunku do wszystkich wykonanych w danym miesiącu usług.


UWAGA!

W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.


Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2013 r. (sygn. IPPP1/443-305/13-2/AW), w której czytamy, że:

(...) ponieważ wykonanie przez Wnioskodawcę usług zarządzania powinno być potwierdzone fakturą VAT, zatem na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy u Zainteresowanego z tytułu świadczenia usług zarządzania powstanie z chwilą wystawienia faktury VAT, nie później jednak niż siódmego dnia, licząc od dnia zakończenia miesiąca rozliczeniowego, w którym dokonano sprzedaży o charakterze ciągłym.

Treść Państwa pytania niestety nie pozwala na jednoznaczne ustalenie, czy świadczone przez Państwa usługi analizy rynku rzeczywiście stanowią sprzedaż o charakterze ciągłym. Jest to jednak dość prawdopodobne. Cechą charakterystyczną usług ciągłych jest to, że możliwe jest określenie momentu rozpoczęcia ich świadczenia, natomiast moment ich zakończenia nie jest z góry oznaczony.


Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem


Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 września 2010 r. (sygn. akt I FSK 1473/09) wyjaśnił, że:

(...) w ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano pojęcia „usługi ciągłej”. Niewątpliwie na usługę o charakterze ciągłym składać się będą czynności cząstkowe, niekoniecznie takie same, wykonywane periodycznie. Moment rozpoczęcia jej wykonywania będzie uchwytny, natomiast moment jej zakończenia nie będzie z góry oznaczony. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że wspomniana cecha charakterystyczna usług ciągłych, tj. brak możliwości jednoznacznego momentu ich wykonania (zakończenia) - skutkuje tym, że moment powstania obowiązku podatkowego jest trudny do uchwycenia (np. dostawa energii, najem).

 

Zatem przy założeniu, że wykonywane przez Państwa usługi są usługami o charakterze ciągłym, uważa się je za wykonane w ostatnim dniu miesiąca, a wystawienie faktury dokumentującej te usługi w kolejnym miesiącu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tym właśnie kolejnym miesiącu (nie później niż siódmego dnia kolejnego miesiąca). Przykładowo, jeżeli świadczone w sposób ciągły w sierpniu usługi analizy rynku firma udokumentuje fakturą wystawioną na początku września, obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury (nie później jednak niż 7 września).


PRZYKŁAD

Firma świadczyła w sierpniu 2013 r. w sposób ciągły usługi analizy rynku. Mogła je udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 7 września 2013 r. Jeżeli np. fakturę tę firma wystawiła 3 września 2013 r., obowiązek podatkowy powstał w tym właśnie dniu.


Jeśli usługi nie będzie można zaliczyć do usług ciągłych, to fakturę zbiorczą należy wystawić najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Według § 9 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur faktura może dokumentować kilka odrębnych usług wykonanych w trakcie jednego miesiąca, pod warunkiem że została wystawiona najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje ostatniego dnia miesiąca.


VAT 2014

W 2014 r. zmienią się zasady fakturowania oraz powstawania obowiązku podatkowego dla usług ciągłych. I tak od 1 stycznia 2014 r.:

1) faktury dokumentujące wykonywanie usług firma będzie musiała wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich wykonywania (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

2) z przepisów będzie wprost wynikać, że usługi świadczone przez firmę uznaje się za wykonane z upływem okresu rozliczeniowego, w którym są świadczone, czyli z końcem miesiąca, gdy kontrahenci ustalą następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

3) obowiązek podatkowy dla takich usług będzie powstawać z chwilą wykonania usługi (chyba że usługi zostaną wcześniej opłacone), a więc z końcem miesiąca ich świadczenia (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.).


PRZYKŁAD

Załóżmy, że w sierpniu 2014 r. firma będzie świadczyć w sposób ciągły usługę analizy rynku. Będzie ją mogła udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 15 września 2014 r. Niezależnie jednak od tego, kiedy firma wystawi tę fakturę, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tej usługi powstanie 31 sierpnia 2014 r. (przy założeniu, że usługa jest rozliczana w miesięcznych, kalendarzowych okresach rozliczeniowych).

 


PODSTAWA PRAWNA:

• § 5 ust. 1 pkt 6 oraz § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

• art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027

• art. 19a ust. 1 i 3 oraz art. 106i ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

 

 

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...