Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.

Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
rozwiń więcej
inforCMS
Z Nowym Rokiem wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji przepisów ustawy o VAT. Towarzyszy jej wydanie wielu przepisów przejściowych. Z ich treścią warto się zapoznać, ponieważ mają duży wpływ na rozliczanie VAT w pierwszych okresach nowego roku. Niejednokrotnie może się okazać, że rozliczając VAT od dostawy towaru bądź świadczenia usług wykonanych w grudniu 2013 r., będziemy stosować przepisy obowiązujące od stycznia i na odwrót.

Porada pochodzi z serwisu:

Autopromocja

 

 


VAT na przełomie 2013 i 2014 r.


Zmian w przepisach VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 r., jest wyjątkowo dużo. Do najważniejszych należą:

1) określenie nowych zasad powstawania obowiązku podatkowego,

2) określenie nowych zasad ustalania podstawy opodatkowania,

3) określenie nowych zasad powstawania prawa do odliczenia,

4) zmiany w przepisach określających treść oraz zasady wystawiania faktur,

5) nowelizacja przepisów dotyczących obecnego zwolnienia podmiotowego, w tym zmiana charakteru tego zwolnienia,

6) określenie nowych przepisów ograniczających dokonywanie odliczeń związanych z samochodami,

7) określenie nowych zasad opodatkowania zaliczek na poczet eksportu towarów,

8) likwidacja obecnego zwolnienia obejmującego dostawy towarów używanych.

VAT 2014 - koniec zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych

Przepisom wprowadzającym część wymienionych zmian towarzyszą przepisy przejściowe określone w ustawie nowelizującej z 7 grudnia 2012 r. W pozostałym zakresie skutki zmian na przełomie 2013 i 2014 r. podatnicy muszą określać w oparciu o przepisy przejściowe wymienione w ustawie o VAT (art. 41 ust. 14a-14h ustawy o VAT) oraz zasady wypracowane przez orzecznictwo i doktrynę.


Powstawanie obowiązku podatkowego


Z dniem 1 stycznia 2014 r. fundamentalnie zmienią się zasady powstawania obowiązku podatkowego w VAT. Wprowadzająca te zmiany ustawa nowelizująca z 7 grudnia 2012 r. zawiera w art. 7 przepisy przejściowe obowiązujące w tym zakresie.


Zasady ogólne

Z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2012 r. wynika zasada, że w przypadku czynności wykonanych przed 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19-21 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r. A zatem nowe przepisy określające zasady powstawania obowiązku podatkowego dotyczyć będą tylko czynności wykonanych od 1 stycznia 2014 r.

INFORFK: Branże, dla których w 2014 r. zmieni się termin ustalania obowiązku podatkowego


PRZYKŁAD

Podatnik sprzeda i wyda towar nabywcy będącemu spółką 27 grudnia 2013 r., lecz fakturę dokumentującą tę dostawę wystawi dopiero 2 stycznia 2014 r. Obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy powstanie 2 stycznia 2014 r., tj. w dniu wystawienia faktury (na podstawie obowiązującego do końca 2013 r. art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

 


PRZYKŁAD

Podatnik wykona dla firmy spedycyjnej usługę transportową 15 grudnia 2013 r. Fakturę dokumentującą tę usługę wystawi 17 grudnia 2013 r., a zapłatę otrzyma 5 stycznia 2014 r. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi transportowej podatnik będzie mógł rozpoznać na zasadach obowiązujących do końca 2013 r., a więc:

1) 5 stycznia 2014 r. - jeżeli zdecyduje się skorzystać z niezgodnego z przepisami unijnymi obecnie obowiązującego art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT (możliwość dalszego korzystania z tego przepisu potwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 8 sierpnia 2013 r., sygn. PT3/033/2/323/AEW/13/RD82408),

2) 17 grudnia 2013 r. - jeżeli zdecyduje się rozpoznać obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych (ze względu na stwierdzoną przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej niezgodność art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT z przepisami unijnymi; zob. wyrok Trybunału z 16 maja 2013 r. w sprawie C-169/12).

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014


PRZYKŁAD

Podatnik wykonał 20 grudnia 2013 r. usługę budowlaną na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (bez wystawienia faktury). Zapłatę za usługę otrzyma na początku lutego 2014 r. Obowiązek podatkowy w tej sytuacji powstanie 19 stycznia 2014 r., tj. 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi (na podstawie obecnie obowiązującego art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT).


Sprzedaż ciągła

Czynność, dla której w związku z jej wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznawać się będzie za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia wykonywania tej czynności. Czynność wykonywaną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej wykonywaniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznawać się będzie za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia wykonywania tej czynności (art. 7 ust. 2 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2012 r.).

Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Nowoczesnych Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak stosować przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r." >>

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...