reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć – fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?

Porada pochodzi z serwisu:


 

 


VAT 2014 - przygotowanie programów księgowych


Przeorganizowanie programów księgowych tak, aby mieć możliwość sporządzenia rejestru VAT nie według daty wystawienia faktury, lecz według daty sprzedaży - w związku z ogólnym terminem powstania obowiązku podatkowego i terminem wystawienia faktury.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W obecnym stanie prawnym mamy taką samą regułę, z tym jednak zastrzeżeniem, że gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od Nowego Roku takiego zastrzeżenia nie będzie, co oznacza, że powstanie obowiązku podatkowego nie będzie już uzależnione od wystawienia faktury. Ile więc będzie czasu na wystawienie faktury? Zagadnienie to reguluje nowy art. 106i ustawy o VAT. Stanowi on, że fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. W ust. 7 tego artykułu napisano natomiast, że faktury nie można wystawić wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, a to oznacza, że będzie można ją wystawić na 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

INFORFK: Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.


PRZYKŁAD 1

Podatnik A. dokonał 12 marca 2014 r. dostawy towarów. Zgodnie z nowymi przepisami termin wystawienia faktury VAT to 30 dni przed dostawą i 15 dzień miesiąca następującego po dostawie, tak więc faktura powinna być wystawiona w okresie od 10 lutego 2014 r. do 15 kwietnia 2014 r.


Przykład pokazuje, że z jednej strony ustawodawca dał dużą swobodę, jeśli chodzi o termin wystawienia faktury, ale z drugiej - nakazał rozliczać VAT należny od transakcji sprzedaży w dniu dokonania dostawy/wykonania usługi i to z pewnością będzie powód, dla którego większość podatników nie skorzysta z dobrodziejstw wydłużonego terminu wystawiania faktur VAT. Innymi słowy, większość firm najprawdopodobniej będzie wystawiała faktury w miesiącu dokonania dostawy/wykonania usługi. Wybór takiego rozwiązania nie spowoduje konieczności dokonywania zmian w organizacji pracy służb finansowo-księgowych, poza przeszkoleniem pracowników w tym zakresie. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi pracowników, by wyzbyli się przyzwyczajenia do wystawiania faktur w następnym miesiącu (tj. korzystania z obecnie obowiązującego 7-dniowego okresu na wystawienie faktury).

Zobacz także: VADEMECUM dla przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


Oferta specjalna – Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama