reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego w VAT związane będzie przede wszystkim z momentem jej dokonania. Nie będzie zaś miała znaczenia chwila wystawienia faktury. Dlatego od 2014 r. zniknie dotychczasowy problem, kiedy należy rozliczyć faktury wyprzedzające dostawę, tj. w dacie ich wystawienia, czy w dacie wydania towaru.

Od nowego roku zawsze będzie to data wydania towaru. Jednocześnie już wprost z ustawy będzie wynikać możliwość wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy. Faktury nie będą mogły być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru.


Kiedy rozliczyć fakturę wystawioną w 2013 roku przed dostawą towarów?


Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności zawiera umowy handlowe na dostawy swoich wyrobów. W umowach zawarty jest zapis dotyczący przeniesienia prawa do dysponowania towarem jako właściciel w momencie dostawy/dostarczenia wyrobu do odbiorcy. Całkowite ryzyko związane z towarem po stronie sprzedawcy/spółki spoczywa do momentu dostarczenia towaru do punktu odbioru kupującego. Punktem odbioru jest siedziba kupującego lub jego magazyn albo bezpośrednio sklep.

Jako dokument wydania towaru spółka wystawia WZ, do którego jest wystawiana faktura sprzedaży. Szczególnym przypadkiem są dostawy dokonywane na przełomie miesiąca, gdy wydanie towaru z magazynu następuje w ostatnim dniu miesiąca; w tym samym dniu spółka wystawia WZ i fakturę sprzedaży. Towar zostaje wydany przewoźnikowi, który dostarcza go w pierwszym dniu następnego miesiąca. W którym okresie rozliczeniowym spółka powinna rozliczyć VAT od takich dostaw?


RADA

VAT od takich dostaw powinien być rozliczony w miesiącu, w którym dokonano dostawy. Data wystawienia faktury nie ma w tym przypadku znaczenia.


Obecnie (do końca 2013 r.) obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób. Jeżeli jednak dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, ale nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Faktury wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). Sporna jest jednak dopuszczalność wystawiania faktur przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Gdy stosujemy zasadę ogólną, przepisy nie przewidują takiej możliwości, ale tego nie zabraniają.

Zdaniem organów podatkowych jest to postępowanie niedopuszczalne (patrz: pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 października 2010 r., sygn. IPPP2-443-522/10-4/AK). Mimo to pozwalają na rozliczanie takich faktur, gdyż nie jest to pusta faktura w rozumieniu art. 108 ustawy (z artykułu tego wynika obowiązek zapłaty VAT z pustej faktury, bez możliwości rozliczenia jej w deklaracji). O tego rodzaju fakturze możemy mówić, gdy nie dokumentuje żadnej rzeczywistej czynności. Fakturę wystawioną przed dokonaniem dostawy rozliczamy w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. I tutaj powstaje kolejny problem - czy według:

• art. 19 ust. 1 ustawy - tj. z chwilą wydania towaru,

• art. 19 ust. 4 ustawy - tj. z chwilą wystawienia faktury.

Faktura VAT 2014 - zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Faktury elektroniczne w 2014 roku

Pierwsze stanowisko należy uznać za prawidłowe. Jak czytamy w wyroku NSA z 8 listopada 2012 r. (sygn. akt I FSK 39/12):

Faktura wystawiona przed wykonaniem usługi, poza wyjątkami przewidzianymi wprost w ustawie o podatku od towarów usług - niemającymi jednak zastosowania do usług reklamowych, nie będzie potwierdzeniem wykonania danej opodatkowanej czynności, a jedynie zapowiedzią wykonania jej w przyszłości. W takim przypadku faktura taka nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego, na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

W rozpoznawanym przypadku zatem, w sytuacji gdy spółka wystawi fakturę przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą faktycznego wykonania usługi reklamowej, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem, że spółka nie wystawi w ciągu siedmiu dni od tego zdarzenia faktury potwierdzającej wykonanie tej usługi, wtedy bowiem obowiązek ten powstanie z dniem wystawienia takiej faktury.

Wprawdzie sąd zajmował się fakturami wystawionymi przed wykonaniem usługi, ale ta sama zasada ma zastosowanie do dostaw.

Dlatego w Państwa przypadku, gdy dostawa ma miejsce na przełomie miesiąca, VAT należy rozliczyć w miesiącu dokonania dostawy, tj. przekazania towarów nabywcy, a nie w miesiącu, w którym wystawiono fakturę. Istotne znaczenie dla ustalenia daty dokonania dostawy mają ustalenia umowne. Dla określenia momentu wydania towarów znaczenie będą miały też formuły Incoterms, na jakich dana dostawa towarów jest zrealizowana (o ile określono te warunki). Zasadniczo bowiem za moment dostawy towarów trzeba będzie uznać moment, w którym na nabywcę przechodzą ciężary i korzyści związane z rzeczą (zgodnie z warunkami danej klauzuli Incoterms).

Dostawa może mieć miejsce w przypadku:

• dostarczenia towaru do magazynu odbiorcy - z chwilą objęcia towaru w posiadanie przez odbiorcę, czyli zwykle z chwilą wyładowania i pokwitowania odbioru,

• odebrania towaru z magazynu dostawcy - z chwilą załadowania i pokwitowania odbioru,

• wysłania towaru przez przewoźnika - z chwilą przejęcia towaru przez przewoźnika, gdy sprzedawca nie ponosi ryzyka utraty towaru.

W Państwa przypadku, skoro całkowite ryzyko związane z towarem po stronie Państwa spółki jako sprzedawcy spoczywa do momentu dostarczenia towaru do punktu odbioru kupującego, jest to moment wydania towaru. Najwcześniej w tym dniu powstanie obowiązek podatkowy, jeżeli wcześniej nie została wpłacona zaliczka

 

 

Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego związane będzie przede wszystkim z momentem jej dokonania. Nie będzie zaś miała znaczenia chwila wystawienia faktury. Dlatego od 1 stycznia 2014 r. zniknie problem, kiedy należy rozliczyć takie faktury, tj. w dacie ich wystawienia, czy w dacie wydania towaru. Zawsze będzie to data wydania towaru. Jednocześnie już wprost z ustawy będzie wynikać możliwość wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy. Faktury nie będą mogły być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru.

Jednocześnie wydłużono termin na wystawienie takiej faktury. Będzie trzeba ją wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama