Skutki podatkowe zawarcia umowy faktoringu

Emilia Bartkowiak
rozwiń więcej
inforCMS
Faktoring może być sposobem na zatory płatnicze w firmie. Nie tylko jest alternatywą dla trudnego w uzyskaniu kredytu bankowego, ale także, poprzez przyspieszenie przepływów pieniężnych, stanowi dźwignię handlową, zapewniając firmie (faktorantowi) do dyspozycji większe środki obrotowe. Jakie są konsekwencje podatkowe rozliczenia umowy faktoringu?

 

Autopromocja

Porada pochodzi z serwisu:

 

 



Niejednokrotnie faktoring jest także sposobem na pozyskanie środków pieniężnych w celu wypełnienia zobowiązań podatkowych przez faktoranta wynikających z dokonanej przez niego dostawy towarów lub wykonanych przez niego usług. Jakie skutki podatkowe wiążą się z zawarciem umowy faktoringu? Niestety, stanowiska organów skarbowych nie są jednolite w tym zakresie.


Obowiązek podatkowy od 1 stycznia 2014 r.


Obowiązek podatkowy powstaje, według nowych przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku otrzymania płatności (całości zapłaty za towar lub usługę albo zaliczki) przed wykonaniem świadczenia obowiązek podatkowy powstaje z momentem otrzymania tej płatności. Zasadniczo data wystawienia faktury (faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed zdarzeniem, tj. dostawą towaru, wykonaniem usługi, otrzymaniem zaliczki, i nie później niż do 15 dnia miesiąca następnego po tym zdarzeniu) nie ma zatem obecnie wpływu na datę powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku świadczenia usług finansowych czy ubezpieczeniowych zwolnionych od VAT obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania części lub całości zapłaty. Natomiast data wystawienia faktury z punktu widzenia momentu powstania obowiązku podatkowego nadal ma znaczenie w przypadku np. świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych czy świadczenia usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, czy stałej obsługi prawnej i biurowej.

Jak dokonać rocznej korekty VAT za 2013 r.

Zasadniczą zaś zmianą w zakresie fakturowania jest wyłączenie z obowiązku wystawiania faktur transakcji zwolnionych z VAT.


Opodatkowanie umowy faktoringu - skutki podatkowe w VAT dla faktora i faktoranta


Zarówno przed 1 stycznia 2014 r., jak i po tej dacie opodatkowanie umowy faktoringu wywołuje wiele wątpliwości. Faktoring jest cesją wierzytelności. Kwestia skutków podatkowych takiej umowy nadal nie jest jednolicie rozstrzygnięta przez organy podatkowe.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 marca 2012 r. (sygn. akt I FPS 5/11) wskazał, iż żadna transakcja nabycia na własne ryzyko wierzytelności trudnej, po cenie niższej od jej wartości nominalnej, nie będzie mogła być zakwalifikowana jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.


INFORFK: "Faktoring jako sposób finansowania prowadzonej działalności gospodarczej" >>


Z kolei Izba Skarbowa w Warszawie 2 lipca 2012 r. wydała interpretację nr IPPP1/443-422/12-2/MP, w której stwierdziła, że nabycie portfela wierzytelności jest transakcją mieszczącą się w zakresie opodatkowania VAT. Nabywca wierzytelności świadczy bowiem na rzecz jej zbywcy usługę, której celem jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności od ciężaru jej egzekwowania.

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

 


Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że także kwoty finansowane przez bank-faktora są zapłatą, od której (miałby to robić faktorant) należy odprowadzić VAT (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2010 r., sygn. IBPP2/443-854/10/RSz, pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2010 r., sygn. IPPP1-443-004/10-2/AS, czy pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 22 października 2010 r., sygn. IBPP2/443-603/10/RSz).

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Zapraszamy do dyskusji na forum


Faktoring właściwy i niewłaściwy a wyłączenie ze zwolnienia z VAT


Przed nowelizacją ustawy o VAT, tj. według stanu prawnego przed 1 stycznia 2014 r., usługi pośrednictwa finansowego korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie przepisu zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy. Zwolnienie to nie dotyczyło jednak usług faktoringu (poz. 3 pkt 5 ww. załącznika).

Obecnie przepisy te zostały uchylone. Zgodnie z obowiązującym przepisem zawartym w art. 43 ust. 15 ustawy o VAT zwolnienia podatkowe nie mają zastosowania do czynności ściągania długów, w tym faktoringu.

 
Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "
Skutki podatkowe faktoringu po 1 stycznia 2014 r." >>

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...