Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
INFORFK: Zmiany w VAT 2014
Otrzymanie zaliczki
W nowym stanie prawnym, dla usług najmu, dzierżawy, leasingu, przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej obowiązek podatkowy, podobnie jak przy dostawie mediów, powstaje z chwilą wystawienia faktury, Jeżeli jednak podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem obowiązek podatkowy powstanie z chwila upływu terminu płatności (art. 19a ust.5 pkt 4 i ust. 7 i art. 106i ustawy o VAT).
Przypomnijmy, iż do końca 2013 roku, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności.
Obecnie termin faktycznej zapłaty, w tym wypadku, nie ma znaczenia. Dla usług najmu, dzierżawy, leasingu, itp. otrzymanie zaliczki (zadatku, przedpłaty) nie wywoła skutków podatkowych.
Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach
Przykład
Zgodnie z umową, najemca zobowiązany jest zapłacić z góry czynsz za I kwartał 2014 r.
Termin zapłat, to 10 luty 2014 r. Najemca zapłacił 30. stycznia 2014 r.
Jeżeli podatnik wystawi fakturę w dniu 31 stycznia 2014 roku, powstanie u niego obowiązek podatkowy w styczniu.
Jeżeli podatnik wystawi fakturę w dniu, w którym upłynie termin płatności, lub nie wystawi w ogóle, to VAT rozliczy w lutym 2014 r.
Termin wystawienia faktury
Za usługi najmu, dzierżawy, leasingu, itp., tak jak za media, należy wystawić fakturę najpóźniej z upływem terminu płatności. Nie jest natomiast określony najwcześniejszy termin wystawienie takiej faktury, pod warunkiem, że będzie ona zawierała informacje, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.
Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.
Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne
Przykład
Firma świadczy usługi najmu. Czynsz jest płatny do 10-tego dnia każdego miesiąca, z góry. Firma może wystawić wszystkie faktury ( za 12 miesięcy) już w styczniu. Obowiązek podatkowy od wszystkich wystawionych faktur powstanie w styczniu.
Wystawienie faktury dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej
Ponieważ omawiane usługi często świadczone są dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej przypominamy, że dla takich osób nie ma obowiązku wystawienia faktury (nawet na ich żądanie - jak przy mediach). Brak dokumentu (faktury) powoduje, że obowiązek podatkowy powstaje z upływem terminu płatności. Pamiętać należy także, iż w sytuacji, gdy podatnik wystawi fakturę pomimo takiego obowiązku i zrobi to przed upływem terminu płatności, data tej faktury wyznaczy termin powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku usług wykonanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., obowiązek podatkowy powstaje na "starych" zasadach.
Zasady wystawiania faktur w 2014 r.
Odliczenie VAT
Odliczenia VAT z powyższych faktur można dokonać według zasady ogólnej, tj. w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę ( art. 86 ust.10 i 10b ustawy o VAT).
Przykład
Firma otrzymała fakturę za najem biura za okres styczeń - marzec w dniu 10 stycznia, z terminem płatności 9 luty. Fakturę opłaciła 10 marca. Vat może odliczyć w styczniu, lutym lub marcu.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Najważniejsze zmiany w VAT 2014
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Marta Muller, mKsięgowa.pl, tematyką księgową i podatkową zajmuje się od ponad 15 lat. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie oraz Studia Podyplomowe o tematyce „Rachunkowość i Podatki”. W 2002r. uzyskała Świadectwo Kwalifikacyjne Ministerstwa Finansów Nr 31088/02. Długi czas współpracowała z biurami rachunkowymi, gdzie odpowiedzialna była za całokształt prac oraz nadzór nad pracownikami. Od 2005 r jest główną księgową w sp. z o.o. W 2011 r. otworzyła własne biuro usług księgowych w Pruszkowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Księgowych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat