Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zasady wystawiania faktur wewnętrznych na przełomie ostatnich lat ulegały zmianom. Poniżej przedstawiamy porównanie zmian, jakie zachodziły w brzmieniu art. 106 ust. 7 ustawy o VAT regulującego kwestię wystawiania faktur wewnętrznych.
Porównanie brzmienia art. 106 ust. 7 ustawy o VAT regulującego wystawianie faktur wewnętrznych | ||
Do końca 2012 r. | W 2013 r. | Od 1 stycznia 2014 r. |
W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. | W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, mogą być wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne mogą być również wystawiane dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. | Przepis uchylony |
A zatem do końca 2012 r. wystawianie faktur wewnętrznych w przypadku czynności wymienionych w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT było obowiązkowe. W 2013 r. podatnicy już nie mieli obowiązku dokumentowania tego rodzaju czynności fakturą wewnętrzną. Mogli to jednak nadal robić. Z kolei od 1 stycznia 2014 r. art. 106 ust. 7 ustawy został uchylony, a nowelizowane przepisy ustawy o VAT nie posługują się już pojęciem faktury wewnętrznej. Również rozporządzenia wykonawcze nie nakładają na podatników obowiązku wystawiania tego rodzaju faktur.
Jak wynika z uzasadnienia MF do wprowadzonych od 1 stycznia 2014 r. zmian do ustawy o VAT:
Faktura wewnętrzna nie jest zresztą istotnym dokumentem mającym wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu VAT - przykładowo można wskazać, że nie jest ona dokumentem wprowadzanym do obiegu. Jest to bowiem dokument pomocniczy, w którym podatnik zawiera np. przeliczenie wyrażonych w walutach obcych kwot podatku, stawki podatku i inne informacje niezbędne do dokonywania zapisów w ewidencji i deklaracji podatkowej. Transakcje, w związku z którymi istnieje obecnie obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o VAT będą mogły zostać rozliczone w podatku VAT także na podstawie innych dokumentów. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca lub świadczenia usług, dla których podatnikiem jest ich usługobiorca, podstawą taką przykładowo może być faktura wystawiona przez kontrahenta. Natomiast w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i 8 ust. 2 taką podstawą może być odpowiedni dokument wewnętrzny wystawiony przez podatnika. Brak jest przy tym przeszkód, aby taki dokument zawierał wszystkie dane, które w obecnym stanie prawnym zawiera faktura wewnętrzna - w związku z likwidacją obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych przedmiotowa kwestia pozostaje w sferze wyboru podatnika.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 - zmiana ustawy o VAT
Likwidacja od 1 stycznia 2014 r. faktur wewnętrznych miała więc na celu uproszczenie dokumentowania niektórych transakcji. Od 1 stycznia 2014 r. to podatnik ma zadecydować, jaki rodzaj dokumentacji zastosuje przy czynnościach, dla których do końca 2013 r. mógł wystawiać faktury wewnętrzne.
Zdaniem redakcji nie oznacza to jednak, że w 2014 r. podatnik nie może już posługiwać się tego rodzaju fakturą. Znowelizowane przepisy nie zakazują bowiem stosowania tego rodzaju faktur. Jeżeli więc podatnik korzysta np. z programu komputerowego, który ma funkcję generowania faktur wewnętrznych, nadal może z niej korzystać. Nie powinno to zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Niestety, dopiero praktyka najbliższych miesięcy upewni nas, jakie stanowisko w tej sprawie zajmą organy podatkowe.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027
• art. 106a-106q ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027
Katarzyna Wojciechowska
prawnik, ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat