Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Porada pochodzi z serwisu:
INFORFK: Zmiany w VAT 2014
Definicja towaru używanego w ustawie o VAT
Zmianie uległy również zasady zwolnienia z VAT dla dostawy samochodów osobowych, od których częściowo odliczono VAT. Ustawodawca zrezygnował z koniecznego, jak dotąd, warunku używania przez podatnika dokonującego dostawy takiego samochodu przez co najmniej pół roku, co pozwalało na uznanie go za towar używany w myśl ustawy o VAT.
W 2014 r. z ustawową definicją towaru używanego spotykamy się jedynie w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy. Obowiązuje ona tylko w przypadku dostaw opodatkowanych w procedurze marży.
Dostawa towarów zwolnionych z VAT na zasadach ogólnych
Na jakich warunkach dostawa towarów używanych korzystała ze zwolnienia w 2013 r.
Do końca 2013 r. dostawa towarów używanych korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT. Sprzedaż towaru była objęta zwolnieniem z opodatkowania VAT w przypadku, gdy:
• sprzedawcy nie przysługiwało przy zakupie tego towaru prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) oraz
• towar posiadał status towaru używanego. Przez towar używany należało rozumieć ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).
Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT
Rewolucyjne zmiany w odliczeniu VAT od samochodów
W jaki sposób kwestię zwolnienia dostawy towarów reguluje prawo unijne
Krajowe przepisy ustawy o VAT, w zakresie, w jakim uzależniały zastosowanie zwolnienia z opodatkowania dla dostawy towaru od półrocznego okresu jego używania, nie były jednak zgodne z unijnymi regulacjami. Z art. 136 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że państwa członkowskie zwalniają z opodatkowania:
• dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności zwolnionej, jeżeli towary te nie dały prawa do odliczenia,
• dostawy towarów, przy których nabyciu lub wykorzystaniu VAT nie podlegał odliczeniu zgodnie z art. 176 dyrektywy (chodzi tu o wydatki niedające prawa do odliczenia ze względu na brak ich ścisłego związku z działalnością gospodarczą, co dotyczy wydatków na artykuły luksusowe, rozrywkę lub wydatki reprezentacyjne).
Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach
Zgodnie z prawem unijnym dostawa towaru korzysta ze zwolnienia z opodatkowania ze względu na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego tylko wtedy, gdy towar jest wykorzystywany do działalności zwolnionej lub nie jest ściśle związany z działalnością gospodarczą, stanowiąc wydatek o charakterze luksusowym, rozrywkowym lub reprezentacyjnym. Tym samym sformułowany w polskiej ustawie o VAT warunek (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.), na podstawie którego dostawa towarów używanych była zwolniona z VAT dopiero wówczas, gdy podatnik faktycznie używał towaru przez co najmniej pół roku, wykraczał poza treść normy określonej przez art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Najważniejsze zmiany w VAT 2014
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Przepisy unijne jako jedyny warunek zwolnienia wskazują na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towaru na podstawie art. 176. Takie samo stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z 28 lutego 2013 r. (sygn. akt I FSK 627/12), w którym orzekł, że:
W świetle (...) obecnego unormowania art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy podatnik, któremu przy nabyciu rzeczy ruchomej nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dokonując jej zbycia bez używania jej fizycznie przez okres 6 miesięcy, jest zobligowany opodatkować tę dostawę, co pozostaje w sprzeczności z przepisem art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE i godzi w istotę przewidzianego w tym przepisie zwolnienia - aby nie opodatkowywać dostaw towarów, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, na zasadach przewidzianych w dyrektywie. Prowadzi to bowiem do bezpodstawnego, podwójnego opodatkowania takiego towaru (poprzez konieczność opodatkowania jego dostawy, przy braku prawa do odliczenia podatku z tytułu jego nabycia).
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Towary używane - nowe zasady opodatkowania VAT od 2014 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat