reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

Obecnie w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem odliczyć VAT naliczony można z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Od 1 stycznia 2014 r. prawo do odliczenia VAT powstawać będzie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych towarów powstał obowiązek podatkowy (czyli z chwilą dokonania dostawy), nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.


Kiedy można odliczyć podatek naliczony z faktury otrzymanej przed odebraniem towarów


27 września 2013 r. podatnik złożył zamówienie na towar. Odebrał go 1 października 2013 r., lecz fakturę dokumentującą dostawę towaru (wystawioną 27 września 2013 r.) podatnik otrzymał dzień wcześniej, tj. 30 września 2013 r. Czy VAT z tej faktury może odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za wrzesień 2013 r.?


RADA

Tak, podatek naliczony z otrzymanej faktury podatnik może odliczyć w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2013 r. lub za dwa kolejne miesiące, tj. październik lub listopad.


UZASADNIENIE

Z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnicy mogą korzystać w terminach określonych przepisami art. 86 ust. 10 i nast. ustawy o VAT. Zasadą wynikającą z tych przepisów jest powstawanie prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji podatnicy mogą odliczać podatek naliczony z faktur oraz dokumentów celnych w miesiącu (w przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne - w kwartale) otrzymania tych faktur.

Należy jednak zauważyć, że w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi (art. 86 ust. 12 ustawy o VAT).

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Podróże służbowe 2013 / 2014

Przepis ten opóźnia moment powstania prawa do odliczenia z faktur otrzymanych przed dniem nabycia prawa do rozporządzania towarem do dnia nabycia tego prawa (a w przypadku faktur otrzymanych przed dniem wykonania usługi - do dnia wykonania usługi). Nie ma on jednak zastosowania, tzn. można odliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury, gdy nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonanie usługi nastąpiło później, pod warunkiem że nie później niż przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonuje odliczenia VAT wynikającego z tej faktury (art. 86 ust. 12a ust. 2 ustawy o VAT).

Przepis ten powoduje, że art. 86 ust. 12 ustawy o VAT nie ma w przedstawionej sytuacji zastosowania. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury powstało we wrześniu 2013 r., tj. w miesiącu jej otrzymania (na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że podatek naliczony z faktury podatnik może odliczyć w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2013 r.

Czy w 2014 r. będziemy wliczać do proporcji zakupy opodatkowane przez nabywcę - porada

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama