reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Przelew wierzytelności – skutki podatkowe

Przelew wierzytelności – skutki podatkowe

Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.

Wierzyciel, który zamierza dokonać cesji, powinien zawiadomić o tym dłużnika. Ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki, jak również braki i obciążenia, w tym nieściągalność czy przedawnienie (wyrok SN z 11 grudnia 2009 r., sygn. akt V CSK 184/09). Na nabywcę przechodzą również:

- roszczenie o odszkodowanie za nienależyte wykonanie zobowiązania,

- roszczenie o zapłatę kar umownych,

- roszczenie o uzyskanie surogatów przedmiotu świadczenia.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?

Dopóki wierzyciel nie zawiadomi dłużnika o przelewie, dłużnik, spełniając świadczenie do rąk poprzedniego wierzyciela, zwalnia się z długu. Ma to zatem skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Reguła ta dotyczy odpowiednio także innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem, tj.:

- zwolnienia dłużnika z długu,

- prolongaty terminu spełnienia świadczenia,

- potrącenia umownego między cedentem a dłużnikiem,

- rozwiązania umownego stosunku zobowiązaniowego,

- odnowienia.

Jeżeli jednak dłużnik, który otrzymał po przelewie pisemne zawiadomienie pochodzące od zbywcy, spełni świadczenie do rąk nabywcy wierzytelności, jego zobowiązanie wygasa (wyrok SN z 11 grudnia 2009 r., sygn. akt V CSK 184/09). Zgodnie z ogólnymi zasadami domniemywa się istnienie w tej materii dobrej wiary dłużnika. W spornych przypadkach to wierzyciel powinien wykazać, że zawiadomienie dłużnika zostało dokonane w prawidłowej formie (wyrok SN z 10 października 2002 r., sygn. akt V CKN 1796/00).

PRZELEW WIERZYTELNOŚCI

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509–518 Kodeksu cywilnego). Inaczej nazywany jest cesją.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur - ulga na złe długi

Zapisz się na nasz newsletter

1. Ograniczenia przelewu

Nie każda wierzytelność może być przedmiotem przelewu. Nie można dokonać cesji wierzytelności, jeśli sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Właściwość zobowiązania jest jednym z ograniczeń przelewu, które wynika z konieczności ustalenia, czy na skutek cesji wierzytelności jest możliwe wykonanie zobowiązania przez dłużnika, czy też jedynym uprawnionym do odbioru świadczenia był poprzedni wierzyciel (np. wyłączne uprawnienia do otrzymywania bieżących świadczeń alimentacyjnych lub gdy świadczenie musi być wykonane osobiście, z uwagi na wymagane prawem uprawnienia: radca prawny, doradca podatkowy, usługowy księgowy). Przez zastrzeżenie umowne należy natomiast rozumieć zapis umowny, który wprost stanowi, że przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika. Umowa między przyszłym wierzycielem a dłużnikiem dotycząca tej kwestii także wyłącza możliwość przelewu wierzytelności. Zapis zabezpieczający dłużnika może mieć charakter względny, gdy potencjalny przelew jest możliwy po uzyskaniu uprzedniej zgody dłużnika, lub bezwzględny, gdy strony w ogóle wyłączają możliwość dokonywania cesji ze skutkiem w postaci nieważności transakcji naruszających powyższy zakaz.

Zobacz cały artykuł na portalu INFORFK: Przelew wierzytelności

Artykuł wskazuje w jakiej formie dokonać przelewu wierzytelności. Omawia skutki sprzedaży wierzytelności w podatkach zarówno po stronie zbywcy oraz nabywcy wierzytelności, jak i samego dłużnika.

Zapisz się na nasz newsletter

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama