reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

W obrocie gospodarczym przekazanie zaliczki jest często spotykaną praktyką, która ma służyć zabezpieczeniu interesu stron w dążeniu do sfinalizowania transakcji. Jeśli umowa została wykonana prawidłowo, to zaliczka zostaje zaliczona na poczet ceny dostawy towaru lub wykonania usługi. W przeciwnym razie strona, która wpłaciła zaliczkę, ma prawo żądać jej zwrotu.

Porada pochodzi z serwisu:


Mechanizm wpłacania i rozliczania zaliczki jest więc jasny i prosty. Prawidłowe rozliczenie VAT od zaliczek bywa bardziej złożone.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług


Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla otrzymanej zaliczki


Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r., mająca na celu uporządkowanie i uproszczenie przepisów o VAT w stosunku do regulacji obowiązujących do końca 2013 r., nie pominęła także zaliczek. Otrzymanie zaliczki w dalszym ciągu powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT w dacie jej otrzymania. Tak wynika z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności:

• przedpłatę,

• zaliczkę,

• zadatek,

• ratę,

• wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu

- wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Regulacja ta jest zgodna z art. 65 dyrektywy 2006/112/WE, który stanowi, że w przypadku wpłaty zaliczek przed dostawą towarów lub świadczeniem usług VAT staje się wymagalny w momencie otrzymania wpłaty i jest naliczany od wysokości otrzymanej wpłaty.


INFORFK: Nowe zasady powstawania obowiązku podatkowego w VAT >>


A zatem w stanie prawnym obowiązującym zarówno do 31 grudnia 2013 r., jak i od 1 stycznia 2014 r. moment powstania obowiązku podatkowego jest związany z datą otrzymania zaliczki. W tym zakresie nic się nie zmieniło.


PRZYKŁAD

27 stycznia 2014 r. firma Alfa złożyła zamówienie firmie Beta na dostawę rur kanalizacyjnych PCV (średnica/długość: 200/3000 mm, grubość ścianki: 5 mm). Wartość brutto zamówienia wyniosła 28 400 zł. Zgodnie z zamówieniem dostawa towarów ma nastąpić 3 lutego 2014 r.

30 stycznia 2014 r. firma Alfa wpłaciła dostawcy zaliczkę na poczet przyszłej sprzedaży w kwocie 10 000 zł. W tym dniu po stronie firmy Beta powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki. Kwotę podatku należnego zawartego w kwocie otrzymanej zaliczki należy ustalić z uwzględnieniem stawki VAT obowiązującej dla dostawy towaru, której dotyczy otrzymana zaliczka (w tym przypadku według stawki 23%). Podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego (8130,08 zł + 1869,92 zł) sprzedawca jest obowiązany wykazać za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał zaliczkę, czyli za styczeń br. lub za I kwartał br.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 17.09.2014

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama