reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Plusy i minusy zmian w VAT

Plusy i minusy zmian w VAT

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT, które obejmują wiele podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy przedsiębiorca. Chodzi przede wszystkim o zmiany w VAT dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania oraz terminów wystawiania faktur.

 

Porada pochodzi z serwisu:

 

 Z pewnością stanie się to przyczyną wielu sporów z fiskusem, jak też niewątpliwie wprowadzi dużo zamieszania - w szczególności przy fakturowaniu czy poprawnym rozpoznawaniu obowiązku podatkowego. Dlatego warto zapoznać się z nowelizacją ustawy o VAT i zastanowić się, jak wpływa ona na obowiązki podatnika prowadzącego działalność w konkretnej branży i określonych okolicznościach.

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach


Zmiany dotyczące wystawiania faktur


Odnosząc się do tego zagadnienia, po pierwsze należy zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z diametralnymi zmianami. Nowe reguły dotyczące terminu wystawiania faktur uregulowano w art. 106a-106q.

W dużej mierze zmiany zasad fakturowania wynikają ze zmian dotyczących terminów rozliczenia VAT. W większości przypadków przepisy nie będą łączyły powstawania obowiązku podatkowego z wystawieniem faktury.

Termin wystawienia faktury. Po nowelizacji, zgodnie z art. 106i ustawy o VAT, faktura powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.


INFORFK:  "Nowe rozporządzenie w sprawie faktur " >>


Prawodawca przewiduje tu oczywiście wyjątki, do których można zaliczyć:

• usługi budowlane - tu fakturę należy wystawić najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania usługi,

• dostawę książek drukowanych - tu faktura powinna być wystawiona najpóźniej 60. lub 120. dnia od wydania towarów, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw,

• usługę drukowania książek - tu faktura powinna być wystawiona najpóźniej w terminie 90 dni od dnia wykonania czynności,

• dostawę mediów - w tym przypadku faktura powinna być wystawiona najpóźniej z upływem terminu płatności.

Z kolei zgodnie z art. 106i ust. 7 istnieje też możliwość wystawienia faktury przed wydaniem towaru czy wykonaniem usługi. Przepis ten stanowi, że faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed:

1) dokonaniem dostawy towaru/wykonaniem usługi lub

2) otrzymaniem całości lub części zapłaty; jeśli zapłatę otrzymano przed dokonaniem dostawy towaru lub wytworzeniem usługi.

W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych faktury mogą być też wystawione wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, pod warunkiem że zawierają informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczą. Wcześniej mogą być też wystawiane faktury dokumentujące dostawy i usługi wymienione w art. 19a ust. 5 pkt 4 (m.in. dostawy tzw. mediów, czyli prądu, ciepła, gazu, usług telekomunikacyjnych).

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama