Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w rachunkowości

inforCMS
Możliwość sporządzania przez spółki uproszczonych sprawozdań finansowych, które obejmowałyby tylko podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat – zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Autopromocja


Polecamy:
Monitor Księgowego

 


Zmiany w ustawie o rachunkowości


Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów prawa UE, a konkretnie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Dyrektywa ta weszła w życie 19 lipca 2013 r. i daje możliwość wprowadzenia przez państwa członkowskie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej dla jednostek mikro.

W myśl przepisów Dyrektywy 2013/34/UE jednostkami mikro są: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (także tworzone przez nie spółki osobowe), które na dzień bilansowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech warunków:

- suma bilansowa: 350 000 euro, czyli 1 486 380 zł;

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów: 700 000 euro, czyli 2 972 760 zł;

- przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 10 osób.

Sporządzanie zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym

Sprawozdania finansowe - wycena wartości firmy


Uproszczone sprawozdania finansowe


Wskazane wyżej spółki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, które obejmą tylko podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Ponadto zostaną zwolnione ze sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności pod warunkiem, że ujawnią informacje objęte obecnie sprawozdaniem finansowym, w informacjach uzupełniających do bilansu.

Jeżeli spółka skorzysta z tych uproszczeń w zakresie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, nie będzie mogła stosować wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów.

Zastosowanie ww. uproszczeń nie będzie obowiązkowe, będzie to jedynie możliwość dla podmiotu, który spełni definicję jednostki mikro - decyzję w tej kwestii będzie podejmował organ zarządzający.

 

Pobierz formularz: RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

 

 

 

Z uproszczeń i zwolnień będą wyłączone np. banki i fundusze inwestycyjne.

Projekt wprowadza do ustawy o rachunkowości nowy załącznik, który będzie określał zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym.

Zobowiązanie warunkowe w sprawozdaniu finansowym


Poszerzenie katalogu jednostek mikro


Projekt przewiduje poszerzenie katalogu jednostek mikro między innymi o:

- osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wskazały równowartość w walucie polskiej nie mniejszą niż 1 200 000 euro i nie większą niż 2 000 000 euro ;

- stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego i organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła - jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej.

Katalog jednostek mikro będzie miał charakter zamknięty, w celu wykluczenia niejasności w interpretacji przepisów.

Rząd przyjął omawiany projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości w marcu br. Obecnie trafił on do prac w Sejmie.

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne

Zapraszamy do dyskusji na forum o rachunkowości

 


 

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...