reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne

Z początkiem 2013 roku zniesiony został wymóg publikacji rocznych sprawozdań finansowych w „Monitorze Polskim B”. Przedsiębiorcy narzekają, że nie mogą już łatwo sprawdzić finansów partnera biznesowego. Uważają, że sprawozdania finansowe powinny być dostępne online.


Zmiana zasad publikacji sprawozdań finansowych


Jeśli sprawdzą się szacunki Ministerstwa Gospodarki, w tym roku kilkadziesiąt tysięcy firm może zaoszczędzić łącznie ponad 250 mln zł na publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polski B. Począwszy od 1 stycznia 2013 r. po raz pierwszy dokumenty te składane były tylko w Krajowym Rejestrze Sądowym, nawet jeżeli podlegały badaniu przez biegłego rewidenta. Taka sytuacja to zasługa byłego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. To on zainicjował zmiany legislacyjne, których celem było ułatwienie życia przedsiębiorcom. Jednak jest i druga strona medalu: użytkownicy sprawozdań, np. kontrahenci, alarmują, że dostęp do danych jest znacznie trudniejszy niż był. A to bije w pewność obrotu gospodarczego.


Mniejsza jawność


- Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej bardzo wzrosło. Nie ma sposobu, by szybko i wygodnie sprawdzić partnera biznesowego. Brak dostępu do jego sprawozdań finansowych to poważny kłopot - skarży się w liście do DGP czytelnik. - Nie trzeba chyba tłumaczyć, jakie zagrożenie niesie z sobą podpisanie umowy z firmą, o której niewiele się wie. Szczególnie w obecnym czasie, gdy upadłości są na porządku dziennym - dodaje.

Do końca 2010 r. sprawozdania finansowe, które podlegały badaniu przez biegłego rewidenta, były obowiązkowo publikowanie w Monitorze Polski B. Ten z kolei był dostępny w wersji papierowej w zwykłych czytelniach. Bez problemów i kosztów można było się z nim zapoznać.

Teraz, gdy dokumenty finansowe składane są tylko w sądach rejestrowych, dołącza się je do akt spółek. A to oznacza, że dostęp do nich jest utrudniony. Można je przeglądać jedynie w czytelni sądu rejestrowego właściwego dla siedziby wpisanego do rejestru przedsiębiorcy.

- Gdy chcemy zapoznać się ze sprawozdaniem spółki np. ze Szczecina, musimy tam pojechać. Ale i to nie gwarantuje sukcesu. Jeśli nawet tam się wybierzemy, to na 99 proc. akta spółki, pomimo wcześniejszego złożenia zapotrzebowania na nie, nie będą dostępne ze względu na toczące się postępowania o wpis - są u sędziów w wydziałach - podkreśla czytelnik.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama