Jaka forma opodatkowania działalności jest korzystniejsza

Marianna Olszewska
rozwiń więcej
inforCMS
Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać jedną z czterech form płacenia podatku dochodowego. Która jest najkorzystniejsza?

 

W poniedziałek 21 stycznia 2008 r., nieodwołalnie upłynie termin, w którym osoba fizyczna osiągająca przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej może wybrać formę, w jakiej płacić będzie podatek dochodowy od tej działalności. Nie jest to perspektywa zbyt odległa, zważywszy, że ostateczny wybór trzeba poprzedzić kalkulacjami, które powinny uwzględniać nie tylko wysokość należnego podatku, ale prawo lub jego brak do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub na zasadach osoby samotnie wychowującej dzieci czy możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Po raz pierwszy w tych kalkulacjach uwzględnić trzeba prawo do pomniejszenia podatku o 1145,08 zł na każde dziecko z tytułu ulgi prorodzinnej. Gdy przychód z działalności jest jedynym w rodzinie, mając prawo do ulgi nie skorzystamy z niej ze względów formalnych wybierając np. podatek liniowy.

Powrót do podatku według skali

Nie ma przeszkód, by wrócić od płacenia podatku według art. 30c ustawy PIT do podatku ustalanego według skali podatkowej. W tym celu wystarczy jedynie złożyć zawiadomienie o rezygnacji. Jeśli podatnik nie złoży w terminie do 21 stycznia wniosku o kartę podatkową lub oświadczenia o wyborze ryczałtu, to nieodwołalnie musi w tym roku płacić podatek według skali podatkowej, po ewentualnym wcześniejszym zsumowaniu go z innymi dochodami opodatkowanymi w tej formie, np. dochodami z pracy, emerytury czy z działalności wykonywanej osobiście.

Praktycznie równie swobodnie przedsiębiorca przejść może z podatku płaconego według skali do podatku w stałej wysokości 19 proc. Jedyną ku temu formalną przeszkodą jest zamiar świadczenia usług lub sprzedawania towarów podmiotowi, który w roku poprzednim był pracodawcą podatnika. Ta sama przeszkoda może utrudnić przejście z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, płaconego w 2007 roku, na podatek liniowy od działalności gospodarczej. Natomiast gdy podatnik w 2007 roku korzystał z karty, a w roku bieżącym wolałby rozliczać się na podstawie art. 30c ustawy PIT, musiałby łączyć osiąganie dochodów z działalności gospodarczej z pracą na etacie i w bieżącym roku współpracować biznesowo z byłym pracodawcą, by korzystanie obecnie z podatku liniowego od działalności było niemożliwe.

Ryczałt ograniczony kwotowo

Zdecydowanie więcej przeszkód formalnych może utrudniać powrót z podatku ustalanego na podstawie księgi przychodów i rozchodów, a więc liniowego lub płaconego według skali, do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Poza przekroczoną w 2007 roku granicą obrotów (150 tys. euro) zakazy określone są w art. 8 ustawy o podatku ryczałtowym. Dla przykładu nie jest możliwy powrót do ryczałtu przedsiębiorcy podejmującego wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Natomiast forma opodatkowania działalności gospodarczej w roku 2007 nie ma żadnego wpływu na uzyskanie prawa do płacenia karty podatkowej. Skutecznie wniosek o objęcie tą formą opodatkowania mogą złożyć wszystkie osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, o ile tylko jej zakres i rozmiar mieści się w granicach przewidzianych dla podatku w formie karty. Są one określone w art. 23-41 ustawy o podatku zryczałtowanym oraz w tabelach stanowiących załącznik do tej ustawy.

565,2 tys. zł

Limit dla ryczałtu

Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą wybrać podatnicy, którzy w 2007 roku uzyskali przychody z działalności gospodarczej wyższe niż równowartość 150 tys. euro czyli 565,2 tys. zł


MARIANNA OLSZEWSKA

gp@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...