Jak zachować się podczas kontroli skarbowej

Agnieszka Tałasiewicz
rozwiń więcej
inforCMS
Każda kontrola ze strony fiskusa to spory stres dla podatników. Jak się do niej przygotować i jak zachowywać się w jej trakcie?

Rezultat kontroli skarbowej zależy od trzech elementów: od postawy oraz przygotowania kontrolujących, od tego, jak duży nacisk podatnik kładzie na prawidłowość rozliczeń podatkowych, i czy w związku z tym są one prawidłowe, oraz od tego, jak podatnik zachowuje się w trakcie kontroli.

Na postawę kontrolujących podatnik ma stosunkowo najmniejszy wpływ, choć nie znaczy to, że nic się nie da zrobić w tym zakresie. Wypracowanie dobrych, roboczych kontaktów z kontrolującymi pozwala przeżyć kontrolę w sposób możliwie komfortowy. Osiągnąć to można poprzez uczciwe i profesjonalne nastawienie do kontroli - z jednej strony bez nadmiernej gościnności, bo to może być krępujące, a nawet może zostać uznane za niedopuszczalny sposób wywierania wpływu na kontrolujących, z drugiej zaś strony - bez niepotrzebnego eskalowania konfliktów poprzez kwestionowanie podstawowych działań kontrolujących, nieuzasadnione upieranie się w pewnych kwestiach czy po prostu utrudnianie kontroli.

Co do prawidłowości rozliczeń podatkowych to jest to kwestia zależna prawie w 100 proc. od podatnika (pomijając oczywiście zmieniające się interpretacje przepisów podatkowych). Zapewnienie prawidłowości zdecydowanie jednak wymaga działania, zanim kontrola się u nas pojawi. Należy podkreślić, że kontrola może być też inspiracją do uporządkowania zagadnień podatkowych za te okresy, które mogą być skorygowane. Natomiast co do prawidłowości rozliczeń za okres objęty kontrolą, to należy pamiętać, że dla urzędników istotna jest nie tylko dokumentacja podatkowa, lecz także i wiedza na temat podejmowanych w spółce w przeszłości decyzji podatkowych.

Co do zachowań w trakcie kontroli - najistotniejsza jest komunikacja. Należy dobrze zrozumieć istotę pytań i zadań kontrolujących. Należy odpowiadać na pytania precyzyjnie, ale z drugiej strony pilnować, aby pytania zadawane przez kontrolujących nie wykraczały poza zakres kontroli. Jeśli nie jesteśmy w stanie przygotować żądanych dokumentów lub wyjaśnień w czasie wyznaczonym przez kontrolujących, rozwiązaniem jest prośba o przesuniecie terminu - warto wniosek uzasadnić, przedstawiając w pełny sposób sytuację.

Warto też przedstawiać kontrolującym szersze spojrzenie na specyfikę naszej działalności, na jej szczególne uwarunkowania czy rozwiązania. To z kolei pozytywnie wpływa na właściwe przygotowanie kontrolujących do kontroli i może zmienić ich podejście do wielu poruszanych w trakcie kontroli kwestii.

Dopełnieniem prawidłowej komunikacji jest aktywne uczestniczenie w kontroli. Podatnik nie powinien się ograniczać do przekazywania kontrolującym żądanych dokumentów, ale też - jeśli jest to możliwe - składać dowody inne niż dokumenty. Aktywny udział strony najłatwiej zaobserwować na przesłuchaniu świadka. Podatnik, który prawidłowo działa w swojej sprawie, nie tylko będzie obecny na przesłuchaniu świadka, ale będzie również zadawał pytania, które mogą zobiektywizować informacje wynikające z odpowiedzi na pytania zadawane przez kontrolujących.

 

 

 

Księgowość
Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

pokaż więcej
Proszę czekać...