Zadania egzaminacyjne na certyfikat księgowego nie są publikowane

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
inforCMS
Podczas egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych kandydaci muszą rozwiązać m.in. trzy zadania. Za jedno można otrzymać od zera do dziesięciu punktów.

Certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych można otrzymać na dwa sposoby przy założeniu, że kandydat posiada odpowiednio dwa lub trzy lata doświadczenia w zawodzie. Po pierwsze, może przystąpić do egzaminu sprawdzającego umiejętności lub legitymować się odpowiednim wykształceniem.

Autopromocja

Te zasady mogą się zmienić, ponieważ do sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o rachunkowości, który zakłada, że po 2010 roku certyfikat będzie można otrzymać wyłącznie po zdaniu egzaminu.

Obecnie egzamin składa się ze 160 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz trzech zadań sytuacyjnych. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od egzaminu na doradców podatkowych w przypadku egzaminu na certyfikat księgowego pytania i zadania nie są publikowane. Jedynym sposobem, w jaki można się z nimi zapoznać, jest uzyskanie informacji od osób, które brały udział w egzaminie.

Przykładowe zadanie dotyczy więc firmy, która 22 grudnia 2007 r. zapłaciła dostawcy zaliczkę w kwocie 30 tys. zł, która stanowi 30 proc. wartości maszyny (VAT należy pominąć). Maszyna zostanie dostarczona i zamontowana w lutym 2008 roku. Należy zaksięgować powyższą operację gospodarczą i wykazać, jakie zmiany spowoduje operacja w sprawozdaniu finansowym jednostki za rok 2007, korzystając z załącznika do ustawy o rachunkowości.

W takim przypadku należy dokonać poniższych operacji:

1. Wpłata zaliczki na konto sprzedawcy - w wartość przelewu - 30 tys. zł: strona Wn konta (240) „Inne rozrachunki” (lub konto (243) „Zaliczki przekazane na środki trwałe w budowie”), strona Ma konta (130) „Rachunek bankowy”.

2. Faktura VAT wystawiona przez sprzedawcę - w wartości netto (ponieważ w zadaniu należy pominąć VAT): strona Wn konta (300) „Rozliczenie zakupu”, strona Ma konta (240) „Inne rozrachunki” (lub konto (243) „Zaliczki przekazane na środki trwałe w budowie”).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w sprawozdaniu finansowym jednostki za rok 2007

Agnieszka Pokojska

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...