KIBR dołączył do Common Content Project

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
rozwiń więcej
KIBR dołączył do Common Content Project
KIBR został 12 instytutem zawodowych księgowych z Unii Europejskiej, który dołączył do inicjatywy Common Content Project na rzecz rozwoju i ujednolicenia zasad kształcenia biegłych rewidentów. Eksperci przekonują, że wzorce wysokiej jakości edukacji przyczynią się do wzmocnienia jakości badań w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Celem projektu Common Content Project jest rozwój, utrzymanie i ujednolicenie wysokiej jakości zasad kształcenia w zakresie rewizji finansowej i rachunkowości, znajdujących odzwierciedlenie w krajowych wymaganiach kwalifikacyjnych. - W odpowiedzi na globalizację działalności gospodarczej, jednolity rynek oraz harmonizację przepisów, wiodące instytuty skupiające zawodowych księgowych zbliżyły swoje kwalifikacje zawodowe poprzez opracowanie, utrzymanie i ujednolicenie wysokiej jakości wzorców kształcenia zawodowego - czytamy w oficjalnym komunikacie Common Content Project. W efekcie mają powstać krajowe kwalifikacje w zakresie rewizji finansowej i rachunkowości oparte o wysokiej jakości wzorce międzynarodowe i krajowe.

Autopromocja

Wzmacnianie jakości kształcenia biegłych rewidentów i podniesienie jakości badań

Teraz do Common Content Project dołączyła także Polska. Wejście Krajowej Izby Biegłych Rewidentów do projektu to dostęp do wiedzy na temat tego, jak biegłych rewidentów kształcą inni, na jakie kwestie zwracają uwagę, i jakie obszary kwalifikacji są ważne. Dzięki inicjatywie samorządy z państw zrzeszonych wokół projektu mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i wspólnie wypracować najlepszy model kształcenia przyszłych biegłych rewidentów. - KIBR uważa za istotne, by czołowe zawodowe organizacje księgowych w UE współpracowały ze sobą w celu wzmacniania jakości kształcenia biegłych rewidentów - powiedział Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Z kolei Grzegorz Skrzeszewski, przedstawiciel KIBR przy Common Content Project wyjaśnia, że korzyści wynikające z tego projektu dla KIBR należy rozpatrywać w wymiarach krótko i długookresowym.

- W tym pierwszym wymiarze KIBR uzyskuje dostęp do najbardziej aktualnej informacji dotyczącej szkoleń i wymagań kwalifikacyjnych dla kandydatów na biegłych rewidentów w Europie - wyjaśnia ekspert. Daje także szanse promocji zawodu biegłego rewidenta w instytucjach i organizacjach Unii Europejskiej, poprzez współdziałanie z wiodącymi instytutami zawodowymi, w zakresie uzyskania zbieżności kształcenia kandydatów na biegłych rewidentów. - Z kolei w dłuższej perspektywie wzorce wysokiej jakości edukacji, przyczynią się niewątpliwie do podniesienia jakości badań sprawozdań finansowych w Polsce - dodaje.

Szczegółowe wymagania nadal w gestii krajowych instytutów

Autorzy projektu podkreślają, że ma on na celu promowanie wysokiej jakości wzorców edukacji oraz harmonizację efektów kształcenia i wymaganej wiedzy a nie całego system edukacji i kształcenia. - Stworzenie dodatkowych szczegółowych wymagań pozostaje w gestii krajowych instytutów, które znają lokalną specyfikę i lokalne potrzeby - wyjaśnia Monika Kaczorek, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i przedstawicielka KIBR przy projekcie. Wymogi dotyczące kształcenia, doświadczenia zawodowego, staży zawodowych i egzaminów są różne w zależności od kraju. W części państw większy nacisk kładziony jest na umiejętności praktyczne, wiele krajów wypracowywało rozwiązania przez dekady, warto czerpać z tych doświadczeń - wyjaśnia Monika Kaczorek.

KIBR jednym z 12 instytutów

Common Content Project został powołany do życia w 2000 roku, ale w obecnym kształcie rozwija się począwszy od roku 2006. Dotychczas w projekt zaangażowane są instytuty biegłych rewidentów z Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii, a stowarzyszona z projektem jest Rumunia i teraz także Polska, która po raz pierwszy na spotkanie przedstawicieli samorządów skupionych wokół projektu została zaproszona we wrześniu 2015 roku.

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...