Zasiłek rodzinny według kryterium procentowego - projekt ustawy

Rozszerzenie prawa do zasiłku rodzinnego, tak by obejmowało ono więcej dzieci niż obecnie - przewiduje projekt, który klub PiS przedstawił w Sejmie. Polityka społeczna rządu jest bezduszna, bo przerzuca koszty utrzymania państwa na najbiedniejszych - argumentuje PiS.

Zgodnie z projektem, kryterium kwotowe uprawniające do otrzymania zasiłku, które teraz wynosi 504 zł dochodu na członka rodziny, zastąpione zostałoby kryterium procentowym. Zasiłek otrzymywałyby rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 50 proc. pensji minimalnej. W przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, próg ten wynosiłby 60 proc. pensji minimalnej.

Autopromocja

Elżbieta Rafalska (PiS) argumentowała, że od 2004 roku wysokość progu dochodowego nie zmieniła się, pomimo że pensje minimalne wzrosły, a w konsekwencji prawie dwa miliony rodzin straciło prawo do zasiłków, w tym rodziny z trójką i czwórką dzieci.

Rafalska podkreśliła, że kwota bazowa (504 zł) uprawniająca do zasiłku w 2004 roku, kiedy została ustalona, stanowiła 61 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2005 r. było to już 59 proc., a w tym roku wysokość kwoty bazowej, w stosunku do minimalnego wynagrodzenia, w wysokości 1.386 zł, wyniesie tylko 36 proc.

Jej zdaniem, obecna polityka społeczna rządu jest "bezduszna, bo przerzuca koszty utrzymania państwa na najbiedniejszych". Rafalska dodała, że nawet podczas kryzysu państwo musi spełniać swoje obowiązki wobec obywateli. "Ta pomoc państwa musi być, państwo nawet w czasie kryzysu funkcjonuje i nie we wszystkich obszarach tak konsekwentnie oszczędza, jak w tej właśnie dziedzinie" - podkreśliła.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa PiS ma trafić do laski marszałkowskiej jeszcze w tym tygodniu.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...