Ocena pracy urzędów skarbowych

Rozstrzygnięto III edycję konkursu na "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy". W konkursie udział mogły wziąć wszystkie urzędy z poszczególnych województw. Na liście laureatów znajdują się 63 urzędy. W ub.r. było ich 56, a w 2003 r. 52.

Wczoraj w siedzibie Business Centre Club ogłoszono wyniki konkursu „Urząd Przyjazny Przedsiębiorcy”. Organizatorami konkursu były Ministerstwo Finansów oraz BCC. Urzędy skarbowe oceniane były na podstawie punktów przyznawanych przez przedsiębiorców w wypełnianych ankietach konkursowych, w których oceniali oni: organizację, politykę komunikacyjną urzędu oraz procedury obsługi podatnika (m.in. profesjonalizm i szybkość udzielania informacji). Dzięki takim przedsięwzięciom podatnik ma możliwość wyrażenia opinii o działalności danego urzędu i tym samym pośrednio wpłynięcia na sposób jego funkcjonowania. Tytuł finalisty otrzymują w każdym regionie urzędy skarbowe, które uzyskały największą liczbę punktów.

Autopromocja

– Tytuł przyjaznego urzędu jest potrzebny. Jest sygnałem dla przedsiębiorców, że jest to urząd skarbowy, który jest przychylny podatnikowi. Ja wyznaję zasadę, że aby gospodarka się rozwijała, przedsiębiorcy powinni inwestować, a urzędnicy nie powinni im w tym przeszkadzać – stwierdził Dariusz Piecuch, naczelnik wyróżnionego Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej.

Prawo używania tytułu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” przysługuje do czasu rozstrzygnięcia następnej edycji konkursu. Zwycięzca jest promowany zarówno za pośrednictwem wydawnictw, stron internetowych BCC, jak i ogólnopolskich oraz regionalnych mediów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Maria Pierzchała-Bandolet przyznała, że otrzymanie tytułu przyjaznego urzędu jest dla niej zaskoczeniem, gdyż przychylność podatnikom to normalna, codzienna, ciężka praca. – Uprzejmość i szybkość w załatwianiu spraw, nawet trudnych, jest dla mnie rzeczą oczywistą i naturalną. Muszę przyznać, że cieszę się, że nasz trud został doceniony przez przedsiębiorców, bo w końcu to oni wybierali przyjazny urząd – dodała Maria Pierzchała-Bandolet.

Natomiast Janusz Zdanowicz, naczelnik kolejnego nagrodzonego – Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty – podkreślił, że przyznanie tytułu przyjaznego urzędu jest nagrodą dla wszystkich pracowników urzędu. – Wyróżnienie w tym konkursie jest satysfakcją. Poza normalną codzienną pracą staramy się usprawniać pracę urzędu i ułatwiać załatwianie spraw podatnikom – dodał Janusz Zdanowicz.

– Chciałbym, aby w przyszłości wszystkie urzędy uznano za przyjazne – podsumował wyniki konkursu wiceminister Stanisław Stec, zapowiadając równocześnie kontynuowanie prac nad upraszczaniem systemu podatkowego.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...