Polskie regulacje niezgodne z unijnymi

Podatek akcyzowy nakładany przez Polskę na używane samochody sprowadzane z zagranicy jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Ma charakter opłaty dyskryminującej swobodny obrót towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej - uważają eksperci.
Według dr. Roberta Zajdlera z Departamentu Prawa Unii Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, problem akcyzy na samochody z punktu widzenia prawa UE sprowadza się do tego, aby regulacje krajowe nie dyskryminowały samochodów nabywanych w innych państwach UE w stosunku do takich samych samochodów nabywanych w Polsce. – Dla przykładu, jeżeli Kowalski będzie chciał kupić Volkswagena w Niemczech i następnie zarejestrować go w Polsce, nakładane na niego obciążenia podatkowe oraz administracyjne nie mogą być wyższe, niż wtedy gdyby kupił taki sam samochód w Polsce – wyjaśnił Robert Zajdler. Podobnego zdania jest Jacek Tkaczyk, menedżer działu prawnopodatkowego Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy Sp. z o. o. Ponadto zauważył on, iż art. 23 i 25 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską wprowadzają jedną z podstawowych zasad funkcjonowania UE, tj. zasadę swobodnego przepływu towarów między państwami Unii. A niestety podatek akcyzowy nałożony przez Polskę na używane samochody sprowadzane z krajów Unii ma charakter opłaty dyskryminującej swobodny obrót towarów między państwami członkowskimi.
Dorota Baczewska–Golińska, doradca podatkowy w EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. podkreśliła natomiast, że wątpliwości podatników istniały od początku obowiązywania nowych przepisów o podatku akcyzowym. – Warszawski WSA uznał, iż wątpliwości te są uzasadnione. WSA skierował pytanie prejudycjalne do ETS w sprawie zgodności art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, który nakłada obowiązek zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego z UE przed jego rejestracją, z art. 25 i art. 90 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Przepisy te zasadniczo zabraniają nakładania m.in. opłat mających charakter ekwiwalentny do ceł na towary pochodzenia unijnego oraz jeżeli byłyby one wyższe od podatku na krajowe towary podobnego rodzaju – podkreśliła Dorota Baczewska-Golińska (o wyroku WSA w Warszawie patrz „GP” z 23 czerwca br.).
Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...