Ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu spółki z o.o.

Agata Skórzyńska
rozwiń więcej
Rząd planuje zmiany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Jakie to zmiany i czy dzięki temu zakładanie i prowadzenie spółki z o.o. będzie łatwiejsze?

Projekt założeń zmian resortu sprawiedliwości w Kodeksie Spółek Handlowych, jak i w niektórych innych ustawach, ma na celu przede wszystkim ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki, a także uprościć samą rejestrację. W skrócie, sprawić by zakładanie spółek nie należało już do tak siermiężnych procesów.

Autopromocja

Firmy mają problemy z uzyskaniem należności z faktur


Zakładanie spółki przez internet


Od kilku lat przedsiębiorcy mają możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem Internetu. Wkrótce takie udogodnienie ma również dotyczyć rejestracji spółek osobowych - spółki jawnej i komandytowej (dotychczas rodzaje tych spółek rejestrować można było jedynie w trybie tradycyjnym). Tak jak w przypadku internetowego postępowania rejestracyjnego spółki z o.o., założenie spółki jawnej i komandytowej ma być możliwe w ciągu 24h i przebiegać całkowicie w trybie online.

Nadchodzące zmiany przewidują również zmniejszenie opłat sądowych za wnioski elektroniczne: o pierwszy wpis oraz o zarejestrowanie zmian ustawy.

Dodatkowo, projekt wspomina o możliwości podejmowania uchwał za pomocą Internetu (konieczne będzie jedynie zalogowanie się do systemu i oddanie głosu w wyznaczonym terminie), a także o elektronicznej formie rozwiązania i wprowadzenia zmian umów spółek.


Wypłata z majątku spółki


Wiele modyfikacji ma się również pojawić w obrębie samych spółek z o.o. Zarząd spółki będzie zobligowany do składania oświadczenia przed każdorazową wypłatą z majątku spółki na rzecz wspólników. Dokument ma potwierdzać, że wypłaty te nie doprowadzą do niewypłacalności spółki przez okres jednego roku - ma to nosić nazwę testu wypłacalności. Na zarządzie ma również spocząć obowiązek okresowej oceny wypłacalności spółki.

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne


Kapitał zakładowy spółki z o.o.


Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jeszcze jedną diametralną zmianę, bowiem wymagany kapitał zakładowy spółek z o.o. ma mieć charakter fakultatywny i zostać zredukowany do poziomu symbolicznej złotówki (warto przypomnieć, że obecnie wniesione składki na poczet kapitału zakładowego muszą łącznie wynosić co najmniej 5 tys. zł). Jednakże w celu ochrony przed niewypłacalnością spółki, Ministerstwo chce nałożyć obowiązek utworzenia kapitału zapasowego opiewającego na kwotę minimum 50 tys. zł.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Autor: Agata Skórzyńska

www.zpp.net.pl

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...