Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.
REKLAMA
Podwyższenie limitu przychodów
Zdaniem posłów podniesienie limitu do 2 mln ero pozwoli przedsiębiorcom zmniejszyć koszty prowadzenia firmy. Przywileje małych podatników, o które walczą więksi podatnicy, to: jednorazowa amortyzacja, kasowa metoda rozliczeń (możliwość rozliczania podatku VAT dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta), czy wpłacanie kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy.
REKLAMA
Zobacz wskaźnik: Mały podatnik VAT
Ministerstwo nie widzi takich potrzeb, ponieważ sami podatnicy nie korzystają w pełni z przysługujących im przywilejów. Za przykład podaje metodę kasową, która nie znalazła uznania wśród przedsiębiorców. Nie uczyni tego także z powodu obaw o zmniejszenie wpływów do budżetu.
W opinii Elżbiety Lutow eksperta Związku Rzemiosła Polskiego status małego podatnika daje pewne przywileje w rozliczeniach podatkowych. Jedne preferencje dla przedsiębiorców mają większe znaczenie, inne są mniej istotne.
Rozszerzenie statusu małego podatnika
- Jeżeli chodzi o większe przedsiębiorstwa myślę, że rozszerzenie statusu nie zachęciło by ich do korzystania z metody kasowej, która jest mocno zbiurokratyzowana i mało popularna wśród podatników. Tym bardziej, że w 2013 roku wprowadzono pewne ułatwienia w korzystaniu z ulgi na „złe długi” w przypadku podatku od towarów i usług.
Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.
Według Elżbiety Lutow rozszerzenie statusu małego podatnika zdecydowanie korzystnie wpłynęłoby na rozliczenia w podatkach dochodowych, a konkretnie dałoby szansę większej grupie podatników do skorzystania z jednorazowej amortyzacji w przypadku zakupu środków trwałych o wartości do 50 tys euro. Inwestują przede wszystkim duże firmy a dla nich możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji jest niedostępna.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat