| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Mimo zabiegów przedsiębiorców i parlamentarzystów limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Resort finansów nie godzi się na rozszerzenie statusu małego podatnika. Przedsiębiorcy proponują podniesienie limitu przychodów dla małego podatnika do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro).

Podwyższenie limitu przychodów


Zdaniem posłów podniesienie limitu do 2 mln ero pozwoli przedsiębiorcom zmniejszyć koszty prowadzenia firmy. Przywileje małych podatników, o które walczą więksi podatnicy, to: jednorazowa amortyzacja, kasowa metoda rozliczeń (możliwość rozliczania podatku VAT dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta), czy wpłacanie kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy.

Zobacz wskaźnik: Mały podatnik VAT

Ministerstwo nie widzi takich potrzeb, ponieważ sami podatnicy nie korzystają w pełni z przysługujących im przywilejów. Za przykład podaje metodę kasową, która nie znalazła uznania wśród przedsiębiorców. Nie uczyni tego także z powodu obaw o zmniejszenie wpływów do budżetu.

W opinii Elżbiety Lutow eksperta Związku Rzemiosła Polskiego status małego podatnika daje pewne przywileje w rozliczeniach podatkowych. Jedne preferencje dla przedsiębiorców mają większe znaczenie, inne  są mniej  istotne.


Rozszerzenie statusu małego podatnika


- Jeżeli chodzi o większe przedsiębiorstwa myślę, że rozszerzenie statusu nie zachęciło by ich do korzystania z metody kasowej, która jest mocno zbiurokratyzowana i mało popularna wśród podatników. Tym bardziej, że w 2013 roku wprowadzono pewne ułatwienia w korzystaniu z ulgi na „złe długi” w przypadku podatku od towarów i usług.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Według Elżbiety Lutow rozszerzenie statusu małego podatnika zdecydowanie korzystnie wpłynęłoby na rozliczenia w podatkach dochodowych, a konkretnie dałoby szansę większej grupie podatników do skorzystania z jednorazowej amortyzacji w przypadku zakupu  środków trwałych o wartości do 50 tys euro. Inwestują przede wszystkim duże firmy a dla nich możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji jest niedostępna.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »