REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady rozliczeń kasowych. Wybór metody kasowej wiąże się nie tylko z przywilejami. Należy pamiętać, że ma on również konsekwencje dla naszych kontrahentów. Przeanalizujmy krok po kroku, jak wybrać metodę kasową i jak rozliczać się według nowych zasad.


Krok 1. Ustalamy, czy posiadamy status małego podatnika


Niestety, metoda kasowa nie jest przeznaczona dla wszystkich podatników. Rozliczenie według metody kasowej przysługuje tylko tym podatnikom, którzy według ustawy o VAT posiadają status małego podatnika. Według art. 2 pkt 25 ustawy o VAT mały podatnik w 2013 r. to podatnik podatku od towarów i usług:

REKLAMA

Autopromocja

• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2012 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (4 922 000 zł),

• prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2012 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (185 000 zł).

Kto może uzyskać status małego podatnika dla celów VAT

Jak zatem ustalić, czy posiadamy status małego podatnika w 2013 r.? Obowiązują tutaj następujące zasady:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• ustalamy nasz status na podstawie wartości sprzedaży z 2012 r.,

• bierzemy pod uwagę kwotę sprzedaży brutto wraz z VAT,

• wliczamy tylko wartość sprzedaży: tj. z tytułu odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju, zarówno opodatkowanej stawką 0%, 5%, 8%, 23%, jak i zwolnionej z VAT, a także wartość WDT i eksportu,

• nie wliczamy wartości WNT, importu towarów i usług, dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług, których miejsce świadczenia jest poza terytorium Polski, dostawy niepodlegającej opodatkowaniu (np. aport przedsiębiorstwa).

Zmiany w VAT 2013 r. - odpowiedzi MF na najczęściej zadawane pytania

Nowa definicja importu towarów w ustawie o VAT

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian


PRZYKŁAD

Spółka Alfa zamierza wybrać kasowe rozliczenie VAT. W 2012 r. zarejestrowała następujące transakcje:

1) sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT - 1 520 000 zł (wartość brutto),

2) WDT - 2 080 000 zł,

3) eksport - 560 000 zł,

4) WNT - 2 420 000 zł (brutto),

5) import usług - 12 200 zł (brutto).

Ustalając swój status, spółka bierze pod uwagę tylko wartość sprzedaży z pkt 1-3, dlatego może wybrać kasowe rozliczenie, gdyż wartość sprzedaży wyniosła 4 160 000 zł, tym samym nie został przekroczony limit w wysokości 4 922 000 zł.

Gdy planuje się rozpoczęcie działalności w trakcie roku podatkowego, również można skorzystać z przedstawionych udogodnień, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej kwoty limitu.

 


Krok 2. Składamy zawiadomienie o wyborze metody kasowej


Posiadanie statusu małego podatnika nie jest wystarczającym warunkiem, aby rozliczać się kasowo. Drugim ważnym warunkiem jest złożenie pisemnego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Jak z tego wynika, po pierwsze, musi być złożone pisemne zawiadomienie. Nie trzeba składać odrębnego oświadczenia. Wystarczy złożenie aktualizacji VAT-R, choć złożenie takiego zawiadomienia nie jest błędem. Należy jednak pamiętać, że złożenie odrębnego oświadczenia nie zwalnia ze złożenia aktualizacji VAT-R.

PRZYKŁAD

Jan Kowalski świadczy usługi budowlane. Od II kwartału zamierza wybrać kasowe rozliczenie jako mały podatnik. Składa w tym celu aktualizację VAT-R. Wzór wypełnionego formularza VAT-R znajduje się na stronie 13.

Jak przejść na metodę kasową przy rozliczaniu VAT

W 2013 r. łatwiej wysyłać faktury drogą elektroniczną

Po drugie, takie zawiadomienie musi być złożone we wskazanym terminie, tj. do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosowana metoda kasowa. Należy pamiętać, że chodzi tutaj o kwartał kalendarzowy, a nie o trzy wybrane miesiące. Dlatego zawiadomienie w 2013 r. musi być złożone w następujących terminach:

Od kiedy rozliczenie kasowe

Do kiedy należy złożyć zawiadomienie

II kwartał 2013 r.

31 marca br.

III kwartał 2013 r.

30 czerwca br.

IV kwartał 2013 r.

30 września br.


Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r. - praktyczna instrukcja >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA