REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady rozliczeń kasowych. Wybór metody kasowej wiąże się nie tylko z przywilejami. Należy pamiętać, że ma on również konsekwencje dla naszych kontrahentów. Przeanalizujmy krok po kroku, jak wybrać metodę kasową i jak rozliczać się według nowych zasad.


Krok 1. Ustalamy, czy posiadamy status małego podatnika


Niestety, metoda kasowa nie jest przeznaczona dla wszystkich podatników. Rozliczenie według metody kasowej przysługuje tylko tym podatnikom, którzy według ustawy o VAT posiadają status małego podatnika. Według art. 2 pkt 25 ustawy o VAT mały podatnik w 2013 r. to podatnik podatku od towarów i usług:

Autopromocja

• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2012 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (4 922 000 zł),

• prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2012 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (185 000 zł).

Kto może uzyskać status małego podatnika dla celów VAT

Jak zatem ustalić, czy posiadamy status małego podatnika w 2013 r.? Obowiązują tutaj następujące zasady:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• ustalamy nasz status na podstawie wartości sprzedaży z 2012 r.,

• bierzemy pod uwagę kwotę sprzedaży brutto wraz z VAT,

• wliczamy tylko wartość sprzedaży: tj. z tytułu odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju, zarówno opodatkowanej stawką 0%, 5%, 8%, 23%, jak i zwolnionej z VAT, a także wartość WDT i eksportu,

• nie wliczamy wartości WNT, importu towarów i usług, dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług, których miejsce świadczenia jest poza terytorium Polski, dostawy niepodlegającej opodatkowaniu (np. aport przedsiębiorstwa).

Zmiany w VAT 2013 r. - odpowiedzi MF na najczęściej zadawane pytania

Nowa definicja importu towarów w ustawie o VAT

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian


PRZYKŁAD

Spółka Alfa zamierza wybrać kasowe rozliczenie VAT. W 2012 r. zarejestrowała następujące transakcje:

1) sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT - 1 520 000 zł (wartość brutto),

2) WDT - 2 080 000 zł,

3) eksport - 560 000 zł,

4) WNT - 2 420 000 zł (brutto),

5) import usług - 12 200 zł (brutto).

Ustalając swój status, spółka bierze pod uwagę tylko wartość sprzedaży z pkt 1-3, dlatego może wybrać kasowe rozliczenie, gdyż wartość sprzedaży wyniosła 4 160 000 zł, tym samym nie został przekroczony limit w wysokości 4 922 000 zł.

Gdy planuje się rozpoczęcie działalności w trakcie roku podatkowego, również można skorzystać z przedstawionych udogodnień, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej kwoty limitu.

 


Krok 2. Składamy zawiadomienie o wyborze metody kasowej


Posiadanie statusu małego podatnika nie jest wystarczającym warunkiem, aby rozliczać się kasowo. Drugim ważnym warunkiem jest złożenie pisemnego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Jak z tego wynika, po pierwsze, musi być złożone pisemne zawiadomienie. Nie trzeba składać odrębnego oświadczenia. Wystarczy złożenie aktualizacji VAT-R, choć złożenie takiego zawiadomienia nie jest błędem. Należy jednak pamiętać, że złożenie odrębnego oświadczenia nie zwalnia ze złożenia aktualizacji VAT-R.

PRZYKŁAD

Jan Kowalski świadczy usługi budowlane. Od II kwartału zamierza wybrać kasowe rozliczenie jako mały podatnik. Składa w tym celu aktualizację VAT-R. Wzór wypełnionego formularza VAT-R znajduje się na stronie 13.

Jak przejść na metodę kasową przy rozliczaniu VAT

W 2013 r. łatwiej wysyłać faktury drogą elektroniczną

Po drugie, takie zawiadomienie musi być złożone we wskazanym terminie, tj. do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosowana metoda kasowa. Należy pamiętać, że chodzi tutaj o kwartał kalendarzowy, a nie o trzy wybrane miesiące. Dlatego zawiadomienie w 2013 r. musi być złożone w następujących terminach:

Od kiedy rozliczenie kasowe

Do kiedy należy złożyć zawiadomienie

II kwartał 2013 r.

31 marca br.

III kwartał 2013 r.

30 czerwca br.

IV kwartał 2013 r.

30 września br.


Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r. - praktyczna instrukcja >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA