Rząd ciągle sprzeciwia się zwracaniu VAT

Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz prawdopodobnie zablokuje prace nad ustawą o zwrocie inwestorom indywidualnym VAT na materiały budowlane. Rząd, mimo poselskich poprawek, cały czas nie akceptuje projektu ustawy.
Mimo że sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym było gotowe wiele miesięcy temu, do dziś nie może doczekać się drugiego czytania. Ma ona zrekompensować inwestorom indywidualnym podwyżkę VAT na materiały budowlane z 7 proc. na 22 proc., która nastąpiła po 1 maja 2004 r. Marszałek Cimoszewicz, od którego zależy porządek obrad Sejmu, nie ukrywa niechęci do zawartych w ustawie rozwiązań. Posłowie zagrozili marszałkowi wnioskiem o odwołanie, jeśli nie wniesie projektu na posiedzenie. W końcu Włodzimierz Cimoszewicz obiecał skierować go do drugiego czytania, ale pod warunkiem przygotowania poprawek ograniczających wydatki państwa i uszczelniających system zwrotu VAT, które zaakceptuje rząd (patrz „GP” z 30 czerwca br.). Posłowie poprawki opracowali. Jak dowiedzieliśmy się wczoraj w Ministerstwie Finansów, niewiele to zmieniło – rząd nadal nie akceptuje ustawy. To może oznaczać, że marszałek W. Cimoszewicz zablokuje prace nad nią.
– Poprawki idą w dobrym kierunku, jednak projekt jest cały czas niespójny i bardzo kosztowny i rodzi olbrzymie obciążenia dla aparatu skarbowego. W ciągu trzech lat ustawa kosztowałaby budżet 3-4 mld złotych. Nie jesteśmy w stanie oszacować rozwoju szarej strefy związanej z produkcją faktur, które byłyby podstawą zwrotu VAT. Przekażemy tę opinię marszałkowi Sejmu – powiedział wczoraj „GP” wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Jeśli zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami W. Cimoszewicz wstrzyma prace nad ustawą, projekt trafi do kosza. Opracowaniem nowej koncepcji zwrotu VAT będzie musiał się zająć Sejm przyszłej kadencji.
Tymczasem brak rekompensat inwestorom indywidualnym podwyżek VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych jest jednym z czynników hamujących rozwój budownictwa jednorodzinnego. Z danych GUS wynika, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku rozpoczęto o 38 proc. mniej inwestycji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a liczba pozwoleń na budowę spadła o 9 proc.
Marcin Musiał
Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...