Jak obliczyć podatek z faktur wystawionych w walutach obcych

Gdy podatnik dokonuje obrotu międzynarodowego, pojawia się problem, według jakiego kursu należy przeliczyć kwoty wyrażone w dokumencie faktury. Ponadto trzeba wskazać, że nawet faktury wystawiane przez polskiego podatnika mogą być wyrażone w walucie obcej. Bez względu jednak na przyjętą walutę faktury wartość podatku zawsze musi być określona w złotówkach. Zatem nie tylko w obrocie z zagranicą, ale i krajowym może zaistnieć potrzeba przeliczenia na złotówki kwot zapisanych w fakturze VAT w walucie obcej.
Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane w fakturze VAT muszą być przeliczane na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zasady te mają jednak zastosowanie jedynie w tych przypadkach, w których faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Jeżeli podatnik nie wystawi faktury w obowiązującym go terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Oczywiście zarówno zasada, zgodnie z którą zafakturowany podatek od towarów i usług musi być wyrażony w walucie polskiej (złotówkach), jak i metody przeliczania kwot wyrażonych w dokumencie faktury w innej walucie niż złotówki stosowane są w odniesieniu do faktur wystawianych na podstawie polskich regulacji podatkowych (przez polskich podatników).
Ponad wszelką wątpliwość w taki sposób fakturowane muszą być zatem:
• sprzedaż krajowa (gdyby należność „z faktury” była wyrażona w walucie obcej),
• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
eksport towarów.
Obowiązek oznaczenia podatku w złotych polskich ciąży też na podatnikach wystawiających faktury wewnętrzne w związku z dokonaniem przez nich:
• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
• importu usług,
• nabycia towarów, z tytułu dokonania którego podatnikiem jest nabywca, a nie dostawca.
Oczywiste jest, że w przypadku dokonywania tych transakcji polski podatnik, przy wystawianiu faktury wewnętrznej i opodatkowaniu tych czynności, dla ustalenia właściwych kwot musi posłużyć się dokumentami przekazanymi mu przez dostawcę lub, odpowiednio, świadczącego usługę. Oznacza to konieczność przeliczenia kwot zapisanych w zagranicznych dokumentach źródłowych na złotówki. W § 37 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT Minister Finansów nakazał stosować dokładnie takie same zasady jak przy przeliczaniu kwot wyrażonych w walucie obcej zapisanych w „polskich” (tj. wystawionych zgodnie z krajowymi regulacjami) fakturach VAT.
Należy przypomnieć, że w przypadku importu towarów faktura wewnętrzna nie jest wystawiana, a rozliczenie podatku od towarów i usług dokonywane jest na podstawie dokumentu celnego (SAD), w którym kwoty zawsze przeliczane są przy zastosowaniu kursu celnego – czyli definiowanie, na potrzeby VAT, metody przeliczania na złotówki kwot zapisanych w walucie obcej jest zbędne.
Korekty w obrocie międzynarodowym
O ile sposoby przeliczania na złotówki kwot zapisanych w fakturach nie powinny sprawić większych problemów, o tyle już właściwe określenie kursu w przypadku korekty wcześniejszych rozliczeń dokonywanych pomiędzy stronami transakcji międzynarodowych nie jest tak oczywiste.
W praktyce pojawiają się niekiedy opinie (w taki sposób wypowiedział się np. Naczelnik Płockiego Urzędu Skarbowego w piśmie z 21 października 2004 r., nr UPO-443/VAT/256/04/EN), że w przypadku korekty dokonanych już wcześniej rozliczeń należy stosować kurs obowiązujący w dniu wystawienia przez dostawcę lub świadczącego usługę faktury korygującej. Jednak w moim przekonaniu interpretacja taka nie może być uznana za właściwą.
Co bowiem w przypadku, gdy dostawca lub, odpowiednio, świadczący usługę nie wystawi faktury korygującej? W poszczególnych państwach (również unijnych) w różny sposób dokumentowane jest przyznanie rabatów, upustów, skont, czy wreszcie zwrot towarów lub uwzględnienie reklamacji.
Może zatem zdarzyć się tak, że skonto zapisane zostanie już (jako warunek) na fakturze dostawy lub świadczenia usługi i po spełnieniu warunku, a tym samym nabyciu prawa do jego realizacji, nie jest wystawiany żaden dodatkowy dokument podatkowy.
W takiej sytuacji odwołanie się do kursu z dnia wystawienia faktury korygującej nie jest wykonalne, a podstawa opodatkowania powinna być przecież obniżona.
Ponadto gdyby przy fiskalizacji transakcji polski podatnik zastosował jeden kurs (zgodnie z § 37 rozporządzenia wykonawczego), a przy dokonywaniu korekty inny (według dnia wystawienia faktury korygującej), to z całą pewnością pojawiłyby się różnice kursowe – a przecież takie pojęcie nie funkcjonuje na gruncie podatku od towarów i usług.
Wniosek może być zatem tylko jeden: dokonując korekty rozliczeń z tytułu transakcji międzynarodowych, należy stosować dokładnie ten sam kurs, który wcześniej – przy dokonywaniu czynności – był zastosowany do przeliczenia kwot z faktury na złotówki.
Kurs ten obowiązuje zarówno przy dokonywaniu zapisów w ewidencjach i deklaracjach, jak i przy wystawianiu wewnętrznej faktury korygującej (bo taka musi być wyemitowana). Bez znaczenia jest przy tym to, jaki jest powód korekty, tzn. czy jest to rabat, opust, skonto, reklamacja, zwrot towaru itp.
Dokładnie taka sama metoda przeliczania na złotówki kwot wyrażanych z walucie obcej powinna być zastosowana przy korekcie rozliczeń z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu, a także w innych okolicznościach, gdy faktura sprzedaży wystawiona jest w walucie obcej (tylko podatek w złotówkach).
Na zakończenie należy wskazać, że przeliczanie kwot wyrażonych w fakturach według metody określonej w § 37 rozporządzenia wykonawczego nie ma zastosowania do importu towarów. W imporcie towarów dokumentem, w którym wyliczony jest VAT należny oraz przy użyciu którego rozlicza się importowy podatek naliczony, jest dokument celny (SAD). I to właśnie w dokumencie celnym dokonywane jest przeliczenie wartości zakupionego towaru na złotówki. Oznacza to, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania w imporcie towarów stosuje się kurs celny (właściwy dla procedur celnych). Również przy korygowaniu rozliczeń w imporcie towarów należy się odwołać do kursu celnego.
ZAPAMIĘTAJ!
Przeliczenie kwot wyrażonych w walutach obcych z faktur korygujących powinno być dokonane według kursu przeliczenia faktury pierwotnej.
•  § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
•  § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...