Wszystkie wnioski rozpatrzono w terminie

Od stycznia do czerwca br. do urzędów skarbowych w całej Polsce wpłynęło 39 999 wniosków o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego, co stanowi ok. 30 proc. więcej niż w ub.r., gdy interpretacje nie miały jeszcze charakteru wiążącego.
Wszystkie wnioski rozpatrywane były w terminie. Nie dopuszczono tym samym do „milczącej” interpretacji – wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Z prawie 40 000 wniosków, jakie podatnicy złożyli do urzędów skarbowych, 6452 wpłynęło do wyspecjalizowanych urzędów, zajmujących się obsługą dużych podatników. 6700 wniosków pozostało bez rozpatrzenia ze względu na braki formalne. W 48,5 proc. interpretacji urzędy potwierdziły stanowisko podatnika zawarte we wniosku. Zapytania dotyczyły w 53 proc. VAT, 35 proc. – PIT, a w zaledwie 8 proc. były to pytania o CIT.

Stanisław Stec, sekretarz stanu, generalny inspektor kontroli skarbowej w Ministerstwie Finansów, podsumowując pierwsze półrocze obowiązywania wiążących interpretacji, wskazał na fakt, że problemy, z jakimi spotykali się urzędnicy wydający interpretacje, to przede wszystkim brak uzupełnienia wniosku mimo wezwania, brak stanu faktycznego, podstawy prawnej czy opłaty skarbowej.

– Mimo nadal pojawiających się braków we wnioskach zaobserwowaliśmy, że w II kwartale br. liczba wniosków wymagających uzupełnienia zmniejszyła się z 35 proc. do 30 proc. – wyjaśniał Stanisław Stec.

Jednocześnie minister dodał, że w sumie 4261 osób w urzędach skarbowych i 590 w izbach skarbowych zajmowało się wydawaniem interpretacji i zawsze robiły to osoby z największym doświadczeniem i zasobem wiedzy. MF szacuje, że wydanie jednej interpretacji zajmuje średnio 1,5 dnia.

Autopromocja

– Do tej pory zaskarżonych zostało jedynie 1630 postanowień. Jest to niewiele w stosunku do wszystkich wydanych interpretacji. Nie zaobserwowaliśmy także dużych różnic interpretacyjnych. Do ministerstwa wpłynęło ok. 50 pytań z izb skarbowych o ogólną interpretację. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, przyszły rząd powinien znowelizować Ordynację podatkową, aby o interpretację mogli występować również przyszli podatnicy – argumentował Stanisław Stec.


Ewa Matyszewska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...