Za sprzedaż działki podatek

Podział gruntu budowlanego na mniejsze działki oraz ich sprzedaż powoduje konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT i odprowadzenia 22 proc. podatku.
Wydawałoby się, że osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT sprzedając grunty nie podlegają przepisom o podatku od towarów i usług. Skoro nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej i sprzedają prywatny majątek, to pobieżna analiza przepisów wskazywałaby, że transakcje te nie powinny podlegać VAT. Sytuacja nie jest jednak taka prosta. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera własną definicję działalności gospodarczej. Przepisy tej ustawy stanowią, że osoby fizyczne są podatnikami VAT, jeśli samodzielnie wykonują działalność gospodarczą. Natomiast działalność gospodarcza – w rozumieniu ustawy o VAT – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. I właśnie to ostatnie sformułowanie budzi najwięcej wątpliwości. Jednoznacznej odpowiedzi jak je rozumieć w praktyce nie dają także interpretacje urzędów skarbowych. Są one niespójne – w podobnych sytuacjach różne urzędy udzielają podatnikom odmiennych odpowiedzi.
Nie ma wątpliwości, że nie będzie podlegać opodatkowaniu jednorazowa sprzedaż gruntu otrzymanego w drodze spadku czy darowizny. Nie będzie również podlegała opodatkowaniu sprzedaż gruntu pierwotnie zakupionego dla realizacji własnych celów mieszkaniowych.
Najwięcej wątpliwości budzi sukcesywna wyprzedaż majątku podatnika nabytego w formie spadku lub darowizny. Część urzędów nakazuje opodatkowanie takich transakcji, część natomiast uznaje, że nie podlegają one ustawie o VAT. We wszelkich bardziej skomplikowanych sytuacjach najlepiej więc – mimo niespójności odpowiedzi – wystąpić do urzędu o wiążącą interpretację przepisów, a w przypadku gdy nie będziemy się z nią zgadzać – złożyć odwołanie bądź skargę. Ponieważ nie ma jeszcze ukształtowanej jednolitej wykładni przepisów, istnieje duża szansa na zmianę niekorzystnej dla nas interpretacji.
Problem ten dotyczy tylko niektórych transakcji sprzedaży gruntu. Podatkowi VAT podlegają niezabudowane grunty budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Pozostałe grunty niezabudowane są zwolnione od podatku. W przypadku gruntów zabudowanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W praktyce oznacza to, że stawka podatku na grunt uzależniona jest od stawki na sprzedaż budynku. Często będzie to oznaczało możliwość zastosowania zwolnienia od podatku ze względu na zakwalifikowanie budynku do towarów używanych. Dotyczy to przypadków, gdy danej osobie nie przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony oraz tych, gdy od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Interpretacje urzędów skarbowych
Osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, sprzedają działki indywidualnym nabywcom. W 2002 r. sprzedały 6 działek, w 2003 r. 10 działek, a w 2004 r. 9 działek (w tym kilka po 1 maja). Zdaniem urzędu skarbowego sprzedaż takiej ilości działek kwalifikuje ich jako podatnika VAT (interpretacja z 13 grudnia 2004 r. Urzędu Skarbowego w Wołominie (nr US.42.TP/443-2889/04).

Konrad Piłat

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...