Klasyfikacje wprowadzają chaos

Ponieważ ustawa o VAT odwołuje się do szczegółowych klasyfikacji statystycznych, to pewne kategorie usług mogą być opodatkowane w sposób sprzeczny z regulacjami unijnymi - uważają eksperci. Jednak likwidacja odwołań do tych klasyfikacji bez zmian w samej ustawie nie będzie możliwa.
Wynikający z ustawy o VAT obowiązek identyfikowania charakteru usług w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług prowadzi w indywidualnych przypadkach do niezgodnego z VI dyrektywą określenia zakresu niektórych czynności (np. usług reklamowych, inżynierskich).
– Może to mieć wpływ m.in. na wysokość opodatkowania (zastosowanie różnych stawek VAT lub zwolnienia z VAT) oraz miejsce świadczenia (opodatkowania) konkretnych usług – uważa Tomasz Pabiański, ekspert z działu doradztwa podatkowego Pricewaterhouse- -Coopers.

Mogą być problemy

Według Jacka Tkaczyka, dyrektora do spraw podatków CTL Logistics, sztywne trzymanie się przez polskiego ustawodawcę klasyfikacji statystycznych dla celów podatkowych może przysporzyć wielu problemów podatnikom VAT. Przykładem takich kłopotów mogą być usługi podlegające opodatkowaniu VAT w kraju, gdzie siedzibę ma usługobiorca.
– VI dyrektywa wymieniając tego typu usługi nie posługuje się w ogóle żadnymi klasyfikacjami statystycznymi. Natomiast polska ustawa o VAT poprzez odwoływanie się do szczegółowych klasyfikacji może zawężać pewne kategorie usług i powodować rozbieżności w ich opodatkowaniu w stosunku do regulacji unijnych. Przykładem takich rozbieżności w klasyfikowaniu usług między polską ustawą o podatku od towarów i usług a VI dyrektywą mogą być np. usługi reklamowe oraz inne usługi wymienione w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT – argumentował Jacek Tkaczyk.

Bez zmian się nie obejdzie

Potrzeba odwoływania się do klasyfikacji PKWiU wynika z odmiennego opodatkowania VAT różnych usług i towarów.
– Ujednolicenie stawek VAT oraz metody jego naliczania rozwiązałoby problem. Gdyby jednak tak się nie stało, to nie sądzę, aby likwidacja odniesień do PKWiU poprawiła sytuację. PKWiU pełni rolę aktu prawnego definiującego poszczególne towary i usługi, zarazem je rozgraniczając. Jeżeli aktu tego zabraknie, powstanie potrzeba zastąpienia go innym, na podstawie którego będzie możliwe ustalenie różnicy pomiędzy np. obierkami, liśćmi i strużynami z warzyw, w stosunku których to produktów przysługuje zryczałtowany zwrot VAT, a innymi produktami, gdzie zwrot VAT przysługuje na zasadach ogólnych – wyjaśnił Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z CMS Cameron McKenna. Jednocześnie dodał, że godząc się na obowiązujący system VAT, którego ambicją jest pełne uregulowanie naszej rzeczywistości, potrzebny jest akt, który tę rzeczywistość najpierw zdefiniuje.

Ewa Matyszewska


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...