Do kiedy niższe stawki VAT

Dziewięciu państwom starej Unii Europejskiej wygasły preferencyjne stawki VAT na niektóre towary i usługi. Obecnie domagają się ich przedłużenia. Polska również ma szansę na wydłużenie okresu stosowania obniżonych stawek do 2015 roku.
Dziś w Brukseli zbiera się Ekofin, czyli rada ministrów państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym problemem do rozstrzygnięcia będzie przedłużenie preferencyjnych stawek VAT na niektóre towary i usługi. Chodzi o to, że 31 grudnia 2005 roku dziewięciu krajom (Belgii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włochom, Luksemburgowi, Holandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii) wygasł termin stosowania obniżonych stawek. Państwa te nie mogły się porozumieć w tej sprawie na poprzednim posiedzeniu Ekofinu w grudniu ubiegłego roku.

Faktycznie więc po 31 grudnia wspomniane państwa bezprawnie korzystają z preferencyjnych stawek.
Decyzję o zmianach chciał wymóc komisarz do spraw podatków i unii celnej Laszlo Kovacs, który stwierdził w zeszłym tygodniu, że nie będzie tolerował tej sytuacji. Zażądał więc porozumienia na najbliższym posiedzeniu Ekofinu – 24 stycznia.

O kompromis nie będzie jednak łatwo. Najwięcej problemów stwarza propozycja Francji, która domaga się niższych stawek dla restauratorów. Obiecał to im przed wyborami prezydent Jacques Chirac. Teraz wywiera on naciski między innymi na Niemcy, aby wyraziły zgodę na obniżkę. Aby doszło do jakichkolwiek zmian, potrzebna jest zgoda wszystkich 25 państw. Jednak na poszerzenie listy produktów i usług, które mogłyby być objęte preferencyjnymi stawkami, nie chce się zgodzić żadne państwo, bo mogłoby to oznaczać roszczenia kolejnych grup podatników. W Polsce głośna była debata o obniżeniu stawek na internet, gdy okazało się, że będzie objęty stawką podstawową. Ponadto chcieliśmy obniżki na ubranka dziecięce. Preferencyjną stawkę na buty i ubranka może stosować na przykład Irlandia.

Z propozycją przełamania pata wystąpiła Austria, która obecnie przewodniczy w Unii. Zaproponowała, aby przedłużyć stosowanie obniżonych stawek do końca 2010 roku. Problem polega na tym, że w dokumencie mówi się tylko o usługach o wysokim nakładzie pracy, czyli na przykład pracach remontowych. Nie ma natomiast mowy o restauratorach. Według zapowiedzi, Francja będzie walczyć do końca, a więc spór może nie zostać rozwiązany.
Sprawę mogą komplikować również nowe państwa, które przede wszystkim chcą przedłużenia okresu derogacji, czyli możliwości stosowania obniżonych stawek. Za poparcie Francji mogą chcieć znacząco wydłużyć okres, kiedy będą mogły stosować obniżone stawki. Wśród tej grupy krajów jest również Polska, która chce wydłużenia czasu obowiązywania obniżonych stawek na niektóre towary i usługi do 2015 roku. Na pewno nie możemy liczyć na zwiększenie listy towarów.

Polskę będzie reprezentował wiceminister finansów Zbigniew Dynak. Minister finansów Zyta Gilowska nie może jechać do Brukseli ze względu na sejmową debatę i głosowanie nad ustawą budżetową.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski


Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...