Na szwedzkiej licencji

Pomysł, aby rozliczenia rocznego za podatników dokonywały urzędy skarbowe, nie jest polskim wynalazkiem. Od lat takie rozwiązanie doskonale funkcjonuje w Szwecji. W 2005 roku z tej możliwości skorzystało ponad 2 mln Szwedów.
Z pomysłem wypełniania przez urzędy skarbowe PIT za podatników wystąpił – o czym już informowaliśmy – wicepremier Ludwik Dorn. System po wdrożeniu odpowiednich technik informatycznych miałby zacząć funkcjonować od 2008 roku. Po wypełnieniu zeznania urząd wysyłałby formularz podatnikowi do akceptacji.

Z akceptacją podatnika

Nie jest to rozwiązanie wymyślone przez Polaków. Szwecja z powodzeniem korzysta z tej możliwości już od dłuższego czasu.
– W Szwecji po zakończeniu każdego roku podatkowego wszyscy pracodawcy oraz instytucje finansowe (np. banki, firmy ubezpieczeniowe) są zobowiązani przesłać organom podatkowym informacje dotyczące dochodów oraz aktywności finansowej podatników w ciągu minionego roku. Zwykle dzieje się to w styczniu i lutym – tłumaczył w rozmowie z Gazetą Prawną Anders Bäckman, szwedzki adwokat, partner w sztokholmskim biurze kancelarii prawniczej Magnusson. Jak wynika z udzielonych nam wyjaśnień, informacje te trafiają do bazy danych. Kiedy organy podatkowe przygotują formularz deklaracji podatkowej, wówczas dane otrzymane od pracodawców oraz instytucji finansowych są wprowadzane do formularzy, a następnie rozsyłane do podatników, którzy muszą sprawdzić poprawność otrzymanych wydruków.
Jeśli podatnik uważa, że nie wszystkie informacje są poprawne, wówczas powinien wprowadzić poprawki i wysłać deklarację. Jeśli ma on prawo do odliczeń podatkowych, powinien wprowadzić do formularza stosowne dane (organy podatkowe informacji o odliczeniach nie wpisują do przysyłanego podatnikom formularza). Z kolei jeżeli podatnik uzna, że otrzymany formularz jest wypełniony poprawnie, zwyczajnie go podpisuje i wysyła.

Deklaracja przez SMS

Anders Bäckman powiedział nam także, że w ostatnich latach szwedzcy podatnicy uzyskali możliwość składania oraz akceptowania deklaracji podatkowych przez internet, telefonicznie i za pośrednictwem SMS-ów.
– Aby zatwierdzić deklarację podatkową, podatnik musi jedynie wprowadzić swój indywidualny kod dostępu. W 2005 roku 2,1 mln podatników skorzystało z możliwości złożenia deklaracji z wykorzystaniem internetu, telefonu oraz SMS-ów – dodał nasz rozmówca. Oznacza to, że z takiej możliwości korzysta więcej niż 1/4 wszystkich podatników PIT. W 2004 roku w Szwecji było 7 mln podatników tego podatku.
Co ciekawe, zmiany w deklaracji również można wprowadzać drogą elektroniczną. Podatnik musi jedynie zwrócić się do swojego banku o specjalny elektroniczny kod dostępu.

Polska się boi

W Polsce eksperci podatkowi nie są do końca przekonani o słuszności wprowadzania takiej możliwości. Zdaniem Marka Zubera, doradcy ekonomicznego premiera, jeśli system podatkowy będzie prosty, także wypełnianie PIT nie powinno nikomu sprawiać większych trudności. Jeśli urzędnicy mieliby wypełniać PIT-y, to wymagałoby to bardzo dobrej akcji informatycznej. A to jest trudne z technicznego punktu widzenia. Z drugiej strony po przyjęciu takiej opcji podatnicy mieliby ograniczone pole do ukrywania swoich dochodów, co dla budżetu państwa mogłoby okazać się bardzo dobre.

Ewa Matyszewska


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...