PIT tylko dla dorosłych

Jeśli małoletnie dziecko pracowało i zarobiło pieniądze, to jego roczne zeznanie PIT wypełniają i składają rodzice. oni również odpowiadają za ewentualne nieprawidłowości w takim zeznaniu.
Podatnikami mogą być osoby małoletnie. Co do zasady dochody małoletniego dziecka podlegają opodatkowaniu wraz z dochodami rodziców. Wynika to z faktu, że zazwyczaj dochody dzieci są dochodami rodziny i spożytkowane są na jej utrzymanie. Dodatkowo, jak zauważa Łukasz Adamczyk, konsultant z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, w praktyce istnieje niewielka możliwość, aby małoletni podlegał odrębnemu opodatkowaniu. Dotyczy to jedynie dochodów z pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.

– Jeśli chodzi o dochody z pracy, możliwość podejmowania pracy przez małoletnich podlega ograniczeniom wynikającym z prawa pracy – dodaje Łukasz Adamczyk.

Gdy osoba małoletnia osiągnie np. dochody z pracy podlegające opodatkowaniu, to zeznanie roczne składają za nią rodzice. Sam małoletni nie może bowiem podpisać się pod zeznaniem podatkowym. Dziecko może np. otrzymać od pracodawcy PIT-8B, na podstawie którego rodzice później wypełniają PIT-37. W konsekwencji, to rodzice ponoszą też odpowiedzialność karną skarbową za ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli w związku z działaniami rodziców małoletniego zostanie wytoczone postępowanie karne skarbowe, to będą oni mogli dobrowolnie poddać się odpowiedzialności. Jak podkreśla Olga Krajniak z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners, instytucję dobrowolnego poddania się odpowiedzialności stosuje się w już toczącym się postępowaniu karnym skarbowym.

Jak już wspomniano, rodzice małoletniego jako sprawcy wykroczenia skarbowego lub przestępstwa skarbowego zagrożonego karą grzywny mogą skorzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Aby było to możliwe, w pierwszej kolejności powinni złożyć do organu prowadzącego postępowanie wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Organ kieruje taki wniosek do sądu, który może udzielić takiego zezwolenia wtedy, gdy spełnione są warunki przewidziane w przepisach kodeksu karnego skarbowego. Przede wszystkim wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości. Ponadto sprawca czynu musi uiścić w całości należność podatkową, kwotę odpowiadającą najniższej karze grzywny przewidzianej za dany czyn oraz zryczałtowane koszty postępowania. Pozostaje jeszcze ustalenie z czyich środków powinny być uregulowane należności publicznoprawnej. Zdaniem Lucyny Michalskiej, głównej księgowej Grupy Prawno-Finansowej Causa we Wrocławiu, podatek powinien być zapłacony do pełnej wysokości ze środków małoletniego, bo i tak musiałby go zapłacić. Natomiast karę i odsetki powinni zapłacić ze swoich środków rodzice małoletniego, bo to oni ponosili odpowiedzialność i nie mogą go narażać dodatkowo na odsetki i karę.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do rejestru karnego, a sprawę odpowiedzialności karnej za dany czyn uważa się za zakończoną.

Edyta Wereszczyńska


Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...