Ostatnie dni na PIT

Już tylko sześć dni zostało na sporządzenie i przekazanie pracownikom formularzy stanowiących informację o uzyskanych przez nich w ubiegłym roku zarobkach.
Przepisy podatkowe nakładają na przedsiębiorców oraz inne podmioty wypłacające w ciągu roku pieniądze dla pracowników i zleceniobiorców obowiązek sporządzenia formularzy podatkowych. Formularze należy przesłać podatnikowi, czyli pracownikowi, zleceniobiorcy lub innej osobie, której zostały wypłacone pieniądze, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszania podatnika. W przypadku gdy wypłacono należności osobom zagranicznym, druki przesyła się tym osobom oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Rozlicza pracodawca

W pierwszej kolejności przedsiębiorcy zatrudniający pracowników powinni przygotować informację PIT-11 lub roczne rozliczenie na druku PIT-40. Formularze te określają należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy). Informację PIT-11 pracodawcy sporządzają zawsze dla każdego zatrudnionego u siebie pracownika. Roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika PIT-40 sporządza się tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi taką chęć. Uzależnione to jest jednak od wcześniejszego złożenia pracodawcy odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie to (PIT-12) składa podatnik do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że jeśli pracownik chciał, by za 2005 rok rozliczył go pracodawca, powinien takie oświadczenie złożyć do 10 stycznia 2006 r. Jeśli tego nie zrobił, otrzyma od zakładu pracy informację PIT-11. Zarówno jeden, jak i drugi formularz pracodawca powinien sporządzić i przekazać do końca lutego.

Druk od zleceniodawcy

– Przepis ustawy mówi, że pracodawca jest obowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację PIT-11. Oznacza to, że w tym terminie pracodawca musi ją zarówno sporządzić, jak i doręczyć – zwraca uwagę Dorota Barcicka z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego. Trzeba się więc spieszyć, bo zostało zaledwie kilka dni na dopełnienie formalności.
Do końca lutego przedsiębiorcy i inne podmioty, które wypłacały w ciągu roku wynagrodzenia zleceniobiorcom, muszą sporządzić wypełnione formularze PIT-8B. Informacja PIT-8B stanowi jeden druk z informacją PIT-11 i oznaczona jest jako PIT-11/8B. W celu wykazania, jaki formularz wypełniamy, przedsiębiorca powinien skreślić niepotrzebne oznaczenie w nazwie druku. W zależności od skreślonego oznaczenia formularz PIT-11/8B będzie stanowił albo informację PIT-11 (wypełnianą dla pracowników), albo informację PIT-8B (wypełnianą dla zleceniobiorców). Gdy pieniądze wypłacone są przez instytucje, od których podatnik uzyskuje przychody w ramach pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich do wypełnionego PIT-8B powinien być załączony PIT-R.
W przypadku wypłaty osobom zagranicznym należności opodatkowanych ryczałtowo, np. zleceniobiorcom, z tytułu odsetek, należności licencyjnych przedsiębiorca musi do końca lutego sporządzić informację IFT-1R.

Inne formularze

Odpowiednie formularze do końca lutego muszą przygotować również inne podmioty z tytułu wypłaconych przychodów. Organizacje i jednostki wypłacające stypendium powinny wystawić informację PIT-8S lub ewentualnie roczne rozliczenie PIT-40.
Organ rentowy (ZUS, KRUS) wystawia z tytułu wypłaconych rent i emerytur informację PIT-11A lub rozliczenie roczne PIT-40A.
Z końcem lutego mija też termin do złożenia druków przez podmioty, które nie są ani pracodawcami, ani zleceniodawcami i nie występują w roli płatników podatków.
Podmiot niebędący płatnikiem np. biuro maklerskie jest zobowiązany do końca lutego przesłać informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C. Informację taką powinien też przesłać przedsiębiorca, który wypłaca przychody z innych tytułów niż praca lub zlecenie. Dotyczy to np. przychodów wypłacanych emerytom przez ich dawny zakład pracy jako zapomogi z tytułu trudnej sytuacji materialnej czy podeszłego wieku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bogdan Świąder


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...