Możliwe objęcie nektarów 8-proc. stawką VAT

Czerwińska: możliwe wypracowanie propozycji objęcia nektarów 8-proc. stawką VAT / ShutterStock
Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że może zostać wypracowane rozwiązanie przewidujące objęcie 5-proc. stawką VAT soków, 23-proc. napojów i 8-proc. nektarów. Obecnie wyliczane są skutki finansowe takiego rozwiązania.

Autopromocja

Minister mówiła m.in. o planach resortu finansów związanych z podatkami, w tym dotyczących nowej tzw. matrycy VAT. "Jesteśmy na końcu konsultacji (...). Projekt wzbudził duży odzew, wiele uwag, które napłynęły, to także uwagi techniczne, które pozwolą nam ten projekt doskonalić" - powiedziała. Dodała, że liczne uwagi dotyczyły wysokości stawek.

Przypomniała, że generalnie założeniem matrycy VAT jest uproszczenie podatku i tam, gdzie to jest możliwe - obniżenie stawki. Podkreśliła, że zmiana nie ma celu fiskalnego, jej efekt jest ujemny dla budżetu. Zwróciła przy tym uwagę na propozycję podwyższenia do 23 proc. VAT w przypadku napojów. "Taką dyskusję odbywamy ze środowiskiem producentów" - powiedziała. Według Czerwińskiej część obaw udało się wyjaśnić.

"Tutaj myślę, że moglibyśmy taką propozycję wypracować: czysty sok to 5-proc. stawka VAT, napój - 23 proc., wszystkie nektary (...) szacujemy na stawkę 8 proc." - powiedziała. "Takie skutki finansowe są wyliczane, jakby to mogło wyglądać, gdybyśmy uzyskali taki konsensus. Rzeczywiście w ramach tych konsultacji podniesiony został argument, który trzeba bardzo poważnie potraktować, że z części owoców nie ma możliwości wytworzenia 100-proc. soku" - powiedziała. Wyjaśniła, że np. aronia jest tak kwaśna, że czysty sok z tego owocu nie nadaje się bezpośrednio do picia.

Minister poinformowała, że proponowane rozwiązanie można odnieść do "dyrektywy sokowej", która określa proporcje koncentratu pozwalające uznać produkt za nektar. "Myślę, że tutaj obniżona stawka 8 proc. mogłaby mieć zastosowanie. Jesteśmy w bardzo mocnym dialogu" - zaznaczyła.

Dodała, że resort kończy prace nad matrycą i chciałaby, aby 1 kwietnia można było już wydawać tzw. Wiążące Informacje Stawkowe. Zastrzegła, że matryca wchodzi w życie w 2020 r., ale ona powinna być teraz, dlatego że to pozwoli na uporządkowany proces jej wprowadzania".

Mówiła ponadto, że ministerstwo zwraca uwagę na prostotę i przyjazność systemu podatkowego, dlatego prace idące w tym kierunku będą w 2019 r. kontynuowane. "Chciałabym, aby te projekty jak najszybciej to jest możliwe trafiły do prac parlamentarnych, zwłaszcza z uwagi na kalendarz parlamentarny" - powiedziała.

Wskazała, że w tym roku będą dalej prowadzone prace związane z transformacją informatyczną fiskusa, np. scaleniem systemu Poltax. Podkreśliła, że 15 lutego br. zostanie wdrożony system Twój-ePIT, który pozwala na rozliczenie blisko 8 milionów podatników przez urząd skarbowy.

Mówiła, że resort pracuje nad projektem uproszczeń w VAT polegającym na likwidacji uciążliwych obowiązków biurokracyjnych i wprowadzeniu ułatwień w rozliczaniu tego podatku np. dotyczących ujmowania przez podatników faktur korygujących, czy uproszczenie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym itp. "To lista, którą w tej chwili analizujemy, aby uprościć przede wszystkim księgowym. Czyli mniej czasu na formalności, mniej czasu dla biurokracji, więcej czasu na biznes" - powiedziała.

Wyjaśniła, że trwają też prace nad reformą podatków dochodowych, ale na razie resort finansów nie jest gotowy, aby zaprezentować ich efekt. Poinformowała, że ministerstwo chce wypracować projekt założeń, w których byłaby pokazana idea im przyświecająca - odrębnego opodatkowania dochodów osób fizycznych, dochodów z działalności gospodarczej i zysków kapitałowych. Jej zdaniem może on zostać zaprezentowany w marcu br.

Zaznaczyła, że nie porzucono też planów wprowadzenia obowiązkowej podzielonej płatności w VAT w niektórych branżach, a ministerstwo czeka na zgodę Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Polecamy: Z nadwyżki w deficyt w miesiąc. Rząd zakończył wielkie grudniowe wydawanie

Pytana o prace nad obniżeniem podatków Czerwińska powiedziała, że jej zdaniem należy się zastanowić nie tylko nad formą opodatkowania, ale także nad zmniejszeniem klina podatkowego. Przyznała, że w ministerstwie finansów są prowadzone analizy w tym kierunku.

"Wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście spowolnienia gospodarczego (...) jest konieczność utrzymania tempa wzrostu i pobudzania gospodarki" - powiedziała. Wyjaśniła, że rozważane jest co najmniej kilka wariantów, a efekty prac ogłosi premier.

Przypomniała, że stopy procentowe są na rekordowo niskich poziomach, więc - jej zdaniem - w takim przypadku pobudzanie gospodarki musi się odbywać za pomocą instrumentów fiskalnych. "Nie ma tutaj innej możliwości (...). Dlatego mówię o reformie podatków dochodowych, o klinie podatkowym, o tych koncepcjach i pomysłach, które pobudzałyby w długim terminie gospodarkę" - tłumaczyła minister.

Pytana, czy polska gospodarka wymaga stymulacji fiskalnej, powiedziała, że to co się dzieje obecnie w gospodarce właściwie nie wymaga dodatkowych instrumentów wsparcia. "Natomiast my patrzymy długoterminowo i na tempo rozwoju innych krajów" - zastrzegła.

Zwróciła uwagę, że z jednej strony chcemy doganiać liderów, a z drugiej strony w naszym najbliższym otoczeniu widać oznaki spowolnienia. "Na to musimy być przygotowani. Jeżeli chcemy nie tylko się rozwijać stabilnie, ale nadganiać ten dystans, to powinniśmy mieć w zanadrzu pewne elementy polityki fiskalnej" - dodała szefowa MF. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Zobacz: Podatki 2019

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...