G20 o opodatkowaniu wielkich firm technologicznych

G20 o opodatkowaniu wielkich firm technologicznych
Ministrowie finansów grupy G20 na spotkaniu w Fukuoce w Japonii 9 czerwca 2019 r. uzgodnili, że należy załatać luki prawne, które umożliwiają wielkim firmom technologicznym, takim jak Google, czy Facebook, obniżanie płaconego przez nie podatku korporacyjnego – wynika z komunikatu ze spotkania. Pomysł na opodatkowanie tych firm opierać się ma na dwóch filarach. Pierwszy filar dotyczy podziału praw do opodatkowania firmy, która sprzedaje towary lub usługi w danym kraju, nawet jeśli nie jest w nim fizycznie obecna. Jeśli mimo to firmy znajdą sposób na księgowanie dochodów w krajach o niskich podatkach, inne państwa mogłyby wtedy zabiegać o ustalenie globalnego minimum stawki podatkowej w ramach drugiego filaru.

Facebook, Google, Amazon i inne ponadnarodowe korporacje technologiczne są krytykowane za księgowanie przychodów w krajach o niskich podatkach, niezależnie od tego, gdzie fizycznie znajdują się użytkownicy ich serwisów. Wielu uznaje te praktyki za nieuczciwe obniżanie podatków.

Autopromocja

Nowe przepisy, mające uniemożliwić takie działania, nałożyłyby większe obciążenia podatkowe na wielkie firmy, ale utrudniłyby również niektórym krajom, takim jak Irlandia, przyciąganie zagranicznych inwestycji poprzez obietnice bardzo niskich stawek podatku korporacyjnego – ocenia agencja Reutera.

„W tej chwili mamy dwa filary i sądzimy, że potrzebujemy obu tych filarów, aby to działało (…) Propozycje wciąż są nieco niekonkretne, ale stopniowo nabierają kształtu” - powiedział minister finansów Japonii Taro Aso, który przewodniczył spotkaniu szefów resortów finansów grupy G20 w Fukuoce.

Utrudnienie praktyki księgowania przychodów w krajach o niskich podatkach proponowały m.in. Wielka Brytania i Francja. Przeciwne tej idei były natomiast USA, które wyrażały obawy, że zabiegi są wycelowane w amerykańskie firmy technologiczne.

Wielkie korporacje internetowe twierdzą, że przestrzegają prawa podatkowego, ale płacą w Europie niskie podatki, najczęściej poprzez kierowanie sprzedaży przez kraje z korzystnymi systemami podatkowymi, takie jak Irlandia czy Luksemburg.

„Z zadowoleniem przyjmujemy postępy w sprawie wyzwań podatkowych wynikających z cyfryzacji i popieramy ambitny plan składający się z podejścia dwufilarowego (…) Zwiększymy nasze wysiłki na rzecz osiągnięcia opartego na konsensusie rozwiązania w ostatecznym raporcie do 2020 roku” - napisano w komunikacie G20 po spotkaniu w Fukuoce.

Pierwszy filar projektu dotyczy podziału praw do opodatkowania firmy, która sprzedaje towary lub usługi w danym kraju, nawet jeśli nie jest w nim fizycznie obecna. Jeśli mimo to firmy znajdą sposób na księgowanie dochodów w krajach o niskich podatkach, inne państwa mogłyby wtedy zabiegać o ustalenie globalnego minimum stawki podatkowej w ramach drugiego filaru.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

„Dostrzegam dużą wolę wspólnej pracy w tej sprawie, jakiej niewielu mogłoby się spodziewać rok temu (…) Naprawdę wierzymy, że giganci technologiczni, nie tylko GAFA, muszą płacić uczciwą część podatków tam, gdzie generują wartość i dochody” - powiedział komisarz UE ds. gospodarki Pierre Moscovici. Akronim GAFA oznacza firmy Google, Amazon, Facebook i Apple.

W komunikacie ze spotkania w Fukuoce oceniono również, że na świecie „nasiliły się napięcia handlowe i geopolityczne”. W dokumencie nie znalazło się jednak stwierdzenie, że należy „uznać rosnącą potrzebę rozwiązania napięć handlowych”, która była w projekcie dokumentu dyskutowanym w sobotę.

Według źródeł Reutera na usunięcie tego stwierdzenia naciskały Stany Zjednoczone, które nakładają karne cła na towary sprowadzane z Chin, by zmusić je do zmiany polityki gospodarczej. Przyjęty komunikat nie zawiera również żadnego stwierdzenia, że wojna handlowa USA-Chiny szkodzi globalnemu wzrostowi gospodarczemu.

Zdaniem szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde „najwyższym priorytetem powinno być rozwiązanie obecnych napięć handlowych” i praca na rzecz modernizacji międzynarodowych reguł handlowych. MFW przestrzegał niedawno, że choć wzrost gospodarczy ma przyspieszyć w tym i w przyszłym roku, wojna celna pomiędzy Chinami a USA może zmniejszyć globalne PKB w 2020 roku o 0,5 proc.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mc/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...