Programy komputerowe są przyczyną błędów

Programy komputerowe stosowane przez księgowych ciągle nie zabezpieczają przed złymi zapisami w księgach rachunkowych.

Programy komputerowe sprawiają wiele problemów. Skutkiem są błędy w księgach rachunkowych, które nie powinny się zdarzać. Co więcej, większość firm, bo aż 80–90 proc., kupuje licencje programów powszechnie używanych, których nie może dostosować do własnych potrzeb.

– Wiele zagrożeń kryje się właśnie w złym dopasowaniu funkcjonalności systemu do wymagań spółki, a także jego nieodpowiednim wdrożeniu – twierdzi Bartłomiej Szeliga, konsultant w dziale Zarządzania Ryzykiem Informatycznym Ernst & Young. Dodaje, że aplikacje i systemy informatyczne tworzone są często w taki sposób, aby były rozwiązaniami uniwersalnymi, możliwymi do wprowadzenia w różnego typu firmach, a nawet w różnych branżach.
Największym więc zarzutem wobec programów księgowych jest brak ich dostosowania do potrzeb użytkowników.

– Praca z programem powinna być odzwierciedleniem tego, co robi się na piechotę – mówi doradca podatkowy Sławomir Dziudzik z Biura Doradztwa i Rozliczeń Podatkowych „Oleńka”.

Jego zdaniem programy księgowe są jedynie zbiorem ewidencji potrzebnych do prowadzenia księgowości. W niektórych programach zachodzi więc konieczność podwójnego księgowania dokumentów, aby osiągnąć zamierzony cel.

– Niewiele programów przystosowanych jest np. do potrzeb biura rachunkowego – podkreśla Sławomir Dziudzik.

– Nie ma też programów kadrowo-płacowych, które posiadałyby możliwość skopiowania danych pracownika jednej firmy do innej firmy. Autorzy programów nie przewidzieli rotacji pracowników – dodaje.

Wiele do życzenia pozostawia też intuicyjność programów. Ich autorzy w sobie tylko znanym języku nazywają poszczególne czynności. Wystarczy otworzyć okienko Pomocy, żeby przekonać się w jak bardzo wymyślny sposób nazywają proste, wydawałoby się, czynności.

Konsekwencją wszystkich niedociągnięć w programach może być strata nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Warto więc zastanowić się, czy bardziej opłacalne byłoby zainwestowanie w lepszy i dostosowany do profilu firmy program czy usuwanie skutków stosowania tańszego oprogramowania.

PROGRAM POWINIEN
• umożliwiać archiwizowanie sporządzonych dowodów wewnętrznych, tak by podatnik nie musiał na bieżąco drukować dowodów,
• zawierać podpowiedzi w momencie księgowania „seryjnych” faktur,
• ułatwiać sortowanie wszelkich danych,
• umożliwiać przystosowanie produktu dla potrzeb biura rachunkowego,
• ułatwić natychmiastowy dostęp do sporządzanych deklaracji.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...