Klauzula obejścia prawa zgodna z konstytucją

Przepis Ordynacji podatkowej dotyczący obchodzenia prawa jest zgodny z konstytucją - stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Rzecznik Praw Obywatelskich jednak ostrzega, że regulacja ta może być groźna dla podatników.

Trybunał Konstytucyjny zajął się kontrowersyjnym przepisem Ordynacji podatkowej na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem TK, przepis ten jest zarówno konstytucyjny, jak i korzystny dla podatników.

Autopromocja

– To istotne ograniczenie niebezpieczeństwa wydawania arbitralnych rozstrzygnięć przez organy władzy publicznej – mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska.

64 sprawy - skierowały organy podatkowe do rozstrzygnięcia przez sądy powszechne

Art. 199a Ordynacji podatkowej obowiązuje od 1 września ubiegłego roku. Budzi kontrowersje przede wszystkim dlatego, że zastąpił obowiązującą poprzednio tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego umieszczoną w art. 24b Ordynacji podatkowej. Trybunał Konstytucyjny uznał, że tamten przepis był niezgodny z konstytucją (sygnatura K4/03). Art. 199a jednak do złudzenia przypomina poprzedni art. 24b Ordynacji podatkowej. Zmiana nastąpiła w paragrafie 3. Zgodnie z nim, w przypadku wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, z którym związane są skutki podatkowe, organ podatkowy powinien wystąpić do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia tego stosunku prawnego lub prawa. TK przyznał, że co prawda przepisy nie nakazują rozstrzygnięcia przez sąd powszechny w określonym terminie, ale nie może to być powodem uznania, że zaskarżony przepis jest niezgodny z konstytucją.

– Może okazać się niezbędne uzupełnienie regulacji ustawowych o odpowiednie rozwiązania – stwierdziła sędzia Lewaszkiewicz-Pe-trykowska.

Eksperci są zdania, że art. 199a par. 3 jest raczej niepraktyczny niż niezgodny z konstytucją.

– Nie znam przypadku, by został wykorzystany przez organy podatkowe. To oznaczałoby zabójstwo dla postępowania. Trzeba by zawiesić je na lata. Z punktu widzenia systemowego lepiej, by to niezawisły sąd decydował o tym, co jest przedmiotem umowy, a nie inspektor skarbowy – mówi Dariusz Malinowski, dyrektor z KPMG.

Andrzej Dębiec, partner w kancelarii Lovells też nie spotkał się z zastosowaniem tego przepisu. Jego zdaniem takie regulacje są jednak potrzebne – funkcjonują w systemach podatkowych innych krajów.

Przedstawiciele fiskusa potwierdzają, że art. 199a jest wykorzystywany niezwykle rzadko. Można nawet usłyszeć, że przepis jest martwy.

Z danych przedstawionych przez przedstawiciela prokuratora generalnego podczas wczorajszej rozprawy wynika, że od 1 września ubiegłego roku do końca marca tego roku organy skarbowe wystąpiły do sądów powszechnych w 64 sprawach. Do końca ubiegłego roku tylko jedna zakończyła się wydaniem orzeczenia (na korzyść organów podatkowych). Niemal jedną trzecią wystąpień skierowały organy skarbowe Jarosławia i Przemyśla.

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...