Przestępczość akcyzowa w Polsce

Przestępczość akcyzowa w Polsce / www.sxc.hu
Przestępczość akcyzowa jest specyficzna, można ją porównać do narkotykowej - mówił PAP szef Krajowej Administracji Skarbowej nadinsp. Piotr Walczak. Dodał, że przestępcy wciąż szukają nowych metod na ominięcie tego podatku, dlatego KAS cały czas analizuje sytuację na rynku towarów objętych akcyzą.

"Zorganizowana przestępczość, która tym się zajmuje, szuka nowych metod, by ominąć nasze uszczelnienia systemowe" - powiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów. Podał przykład z ostatnich miesięcy z rynku LPG. "Zauważyliśmy, rozmawiając także z legalnym biznesem, że mogą tu występować pewne zaburzenia. W dużym skrócie - chodzi o wykorzystywanie gazu, który był zwolniony z podatku akcyzowego, do celów napędowych. Zaczęliśmy to analizować i stwierdziliśmy, że rzeczywiście tutaj trzeba uszczelnić system - wprowadziliśmy zmiany w ustawie o SENT (system monitorowania przewozu towarów - PAP), które już weszły w życie" - mówił.

Autopromocja

Dodał, że KAS zwraca uwagę na te towary, gdzie występuje tzw. przenikanie się kodów, czyli mogą one być użyte do innych celów - np. jako paliwo do pojazdów. "Na przykład olej napędowy i olej smarowy mają zbliżone właściwości chemiczne czy fizyczne, ale jednocześnie są obłożone podatkami o innym oprocentowaniu. To jeden z tematów, którym się przyglądamy. Nasza analityka jest coraz skuteczniejsza i udaje nam się dobrze typować przestępców, którzy zajmują się tym procederem" - ocenił.

Jego zdaniem ten wyścig z przestępcami zawsze będzie trwał, bo podatek akcyzowy jest taką daniną, która w jakimś stopniu powoduje, że zawsze powstaje szara strefa. W żadnym państwie nie udało się doprowadzić do sytuacji, że szara strefa w tym zakresie zniknęła - podkreślił.

Walczak ocenił, że przestępczość akcyzowa jest specyficzna. "W walce z nią chodzi o wyłapanie nielegalnego towaru - czy to pochodzącego z przemytu, czy z nielegalnej produkcji w Polsce - dlatego można ją porównać do przestępczości narkotykowej" - dodał.

Krajowa Administracja Skarbowa w ciągu 11 miesięcy br. zlikwidowała 24 nielegalne fabryki wyrobów tytoniowych, ujawniła ok. 222,8 mln sztuk papierosów bez akcyzy, ok. 96 ton tytoniu do palenia i ponad 104 tony suszu tytoniowego. Od początku roku do końca listopada br. na przejściach granicznych KAS ujawniła przemyt ponad 119 mln szt. papierosów, ponad 1,46 mln litrów alkoholu oraz ok. 425 tys. litrów paliw.

"Proszę zwrócić uwagę na skuteczność - podkreślam kwestię wyrobów tytoniowych, bo one mają najlepszą metodologię badania - chociażby niezależne badania, z których korzysta Komisja Europejska. Według nich w ciągu paru lat zeszliśmy z prawie 20-proc. tytoniowej szarej strefy do ok. 9,4 proc. - to jest naprawdę rewelacyjny wynik - zrobiliśmy tu ogromny postęp" - ocenił.

Szef KAS podkreślił, że działania kontrolne na granicy Polski odniosły skutek prewencyjny. Jak wcześniej podawała służba, nielegalny przewóz papierosów zmniejszył się o 30 proc., a przewóz nielegalnego alkoholu - o 154 proc. Dodano wtedy, że to efekt wykorzystania analizy ryzyka, urządzeń RTG do prześwietlania ładunków i wykorzystywania psów służbowych szkolonych do wykrywania nielegalnych towarów.

Walczak dodał, że w branży tytoniowej udaje się skutecznie walczyć z szarą strefą, mimo długiej granicy Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą - państwami, gdzie ceny papierosów są bardzo niskie. "Doszliśmy do rekordowego wyniku w historii, jeżeli chodzi o tytoniową szarą strefę. Jak to zrobiliśmy? Z jednej strony udało nam się uszczelnić granicę - to jest ewidentny fakt, ale z drugiej strony Krajowa Administracja Skarbowa wyspecjalizowała się w wyłapywaniu, często profesjonalnie zorganizowanych nielegalnych fabryk papierosów - uszczelnienie granic spowodowało, że zaczęły one powstawać w Polsce" - powiedział.

Jak dodał, udało się stworzyć metodologię walki z tym procederem i rzeczywiście jesteśmy tutaj bardzo skuteczni - czy to samodzielnie, czy to we współpracy z innymi służbami.

Zaznaczył, że problem nielegalnego alkoholu w Polsce również zdecydowanie się zmniejszył i dzięki skutecznemu wykrywaniu nielegalnych oczyszczalni alkoholu jest zdecydowanie mniejszy, niż jeszcze kilka lat temu. Według danych do IV kwartału br. KAS zajęła ponad 59 tys. litrów alkoholu bez akcyzy, ujawniła siedem nielegalnych rozlewni alkoholu oraz siedem działających na dużą skalę bimbrowni.

"Większość osób nie zdaję sobie z tego sprawy, ale - jak wynika z naszych badań laboratoryjnych - tzw. duch puszczy to w 90 proc. przypadków odkażony alkohol, który tylko udaje bimber. Ludzie myślą, że piją naturalny alkohol, a to absolutnie nie jest prawdą. Po prostu cena powoduje, że nie opłaca się produkować bimbru, i on pochodzi z odkażonego alkoholu" - powiedział. Jak mówił, ilość zawartych tam szkodliwych substancji jest "porażająca, zagrażająca życiu i zdrowiu". (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ drag/ pad/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...