Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Podatnicy uzyskujący dochody z pracy za granicą powinni zapłacić zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. uzyskanych dochodów.

O wysokości podatków płaconych przez Polaków pracujących za granicą decydują nie tylko przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisane między Polską a krajem, w którym zamierzamy pracować. Roczne rozliczenie podatku nie stanowi jedynego momentu, o którym należy pamiętać. W wielu przypadkach może się zdarzyć, że na osoby powracające z pracy za granicą czekają obowiązki podatkowe jeszcze w ciągu roku.

Zgodnie z art. 44 ust. 7 ustawy o PIT podatnicy, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czasowo przebywający za granicą, osiągający dochody ze źródeł położonych poza terytorium kraju, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19 proc. tych dochodów, do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju. Przy obliczaniu zaliczki stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym uzyskano źródło dochodu.

PODATEK NIE ZAWSZE W KRAJU
Podatnik powinien ustalić, gdzie będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu – w kraju czy za granicą. Kryterium rozstrzygającym jest miejsce zamieszkania. Jeżeli wyjazd za granicę jest traktowany jako krótkotrwały (w kraju pozostaje rodzina, majątek) i podatnik nie zmienia miejsca zamieszkania, przyjmuje się, że jest ono w Polsce. Oznacza to, że taka osoba rozlicza się ze wszystkich swoich dochodów w kraju. Jeśli jednak ktoś planuje dłuższy wyjazd, w związku z którym przenosi swój ośrodek interesów życiowych (siebie, rodzinę i majątek) za granicę, w związku z czym zmienia miejsce zamieszkania, to zmienia kraj, w którym będzie się rozliczał.

Metody opodatkowania

Umowy przewidują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją oraz odliczenia proporcjonalnego. Pierwsza z nich polega na uwzględnieniu dochodów z zagranicy tylko do ustalenia odpowiedniej stawki podatku, którą następnie zastosuje się do dochodów krajowych. Druga na obliczeniu podatku od wszystkich dochodów i odjęcia podatku zapłaconego za granicą proporcjonalnie do części dochodu z zagranicy.

To, czy po powrocie do kraju trzeba będzie złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić zaliczki na podatek dochodowy, zależeć będzie od tego, czy osoba osiągnęła wcześniej jakikolwiek dochód w kraju (z wyjątkiem dochodów nierozliczanych w zeznaniu rocznym, np. odsetek od lokat) oraz od rodzaju metody unikania podwójnego opodatkowania.

PIT nie zawsze potrzebny

W przypadku pracy w kraju, z którym podpisana umowa przewiduje zwolnienie dochodów tam osiągniętych z podatku, oraz braku osiągnięcia dochodu w kraju od początku roku, po powrocie nie ma obowiązku złożenia deklaracji PIT-53 i wpłaty zaliczki na podatek. Jeżeli jednak przed powrotem z zagranicy podatnik osiągnie dochód opodatkowany w kraju (np. z pracy), trzeba złożyć deklarację i zapłacić ewentualne zaliczki na podatek (przykład 1).

PRZYKŁAD 1
Osoba pracowała na farmie w Irlandii od czerwca do lipca 2005 roku. Przed wyjazdem z Polski nie osiągnęła żadnego dochodu rozliczanego w zeznaniu rocznym. Ponieważ dochód uzyskany w Irlandii korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce, po powrocie do kraju nie trzeba składać deklaracji PIT-53 i wpłacać zaliczki na podatek.

Inna jest sytuacja osoby pracującej w kraju, z którą podpisana umowa nie przewiduje zwolnienia dochodów tam osiągniętych z podatku. Bez względu na to, czy osoba osiągnęła od początku roku dochody podlegające opodatkowaniu w kraju, czy nie, musi złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić ewentualne zaliczki na podatek (przykład 2).

PRZYKŁAD 2
Osoba pracowała w sklepie w Wielkiej Brytanii od marca do lipca 2005 roku. Przed wyjazdem z Polski nie osiągnęła żadnego dochodu rozliczanego w zeznaniu rocznym. Ponieważ dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce, po powrocie do kraju trzeba złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić zaliczkę na podatek.

W szczególnej sytuacji są osoby, które wyjechały do pracy w ciągu roku podatkowego, a wróciły w następnym. Nie mają one obowiązku składania deklaracji PIT-53 i wpłacania zaliczek w roku, w którym wyjechały, gdyż rozliczają je tylko w zeznaniu rocznym. Jednak w roku powrotu będą już podlegać omówionym zasadom. Oprócz tego, gdy powrót nastąpi po terminie rocznego rozliczenia za rok poprzedni, osoba taka ma obowiązek złożenia zeznania w terminie. Aby dochować terminu, może złożyć je w placówce konsularnej za granicą lub ustanowić w tym celu pełnomocnika w kraju (przykład 3).

PRZYKŁAD 3
Osoba pracowała w biurze w Wielkiej Brytanii od listopada 2005 roku do lipca 2006 roku. Ponieważ nie wróciła do kraju w trakcie 2005 roku, dochód za 2005 rok uzyskany w Wielkiej Brytanii rozliczy w zeznaniu rocznym, które powinna była złożyć do 2 maja 2006 roku. Po powrocie musi złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić zaliczkę na podatek do 20 sierpnia 2006 roku.

Michał Wojas
Konsultant podatkowy w EOL Kancelaria Doradców Podatkowych Elżbieta Olechowska i Bartosz Olechowski w Szczecinie
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...