MF: Lukę podatkową w VAT można jeszcze zmniejszyć

MF: Lukę podatkową w VAT można jeszcze zmniejszyć
Można jeszcze zmniejszyć lukę w VAT - mówi w wywiadzie dla PAP minister finansów Tadeusz Kościński. W jego ocenie ustalenie daty brexitu to pozytywna wiadomość dla biznesu, skończy się bowiem okres niepewności.

PAP: Jakie oczekiwania miał Pan przed wizytą w Davos?

Autopromocja

Tadeusz Kościński, minister finansów: Przyjechałem, by rozmawiać o finansach i promować Polskę. Cele te zostały osiągnięte. Spotkałem się z biznesem z różnych sektorów, także finansowych, przedstawicielami rządów czy różnych systemów płatniczych. Za mną szereg spotkań z zakresu spraw finansowych i ekonomicznych, m.in. na temat współpracy administracji rządowej, banków i firm czy budowania odporności światowej gospodarki na wstrząsy.

PAP: Podczas spotkań w Domu Polskim - otwartym na czas Forum - dużo uwagi poświęcono Europie środkowej i wschodniej.

T.K.: Nasza obecność w Davos może odnieść zdecydowanie pozytywny skutek, dla promocji Polski i całego regionu. Jak zaznaczono podczas jednej z debat, Europa centralna jest jak potwór z Loch Ness – wszyscy o nim mówią, ale nikt go nie widział. Po tych kilku dniach w Davos okazuje się, że tak nie jest - wszyscy Europę centralną widzą, ale za mało się niej mówi. Tymczasem to region Europy, który dynamicznie się rozwija, a im większa będzie współpraca krajów do niego należących, tym lepiej dla nas wszystkich. Indywidualnie nasze gospodarki są relatywnie niewielkie – z wyjątkiem polskiej, która jest szóstą w UE – ale po połączeniu sił tworzymy 12. gospodarkę świata. To jest znacząca wielkość i dlatego koncepcja współpracy CEE jest bardzo ważna. Z inicjatywy Polski w Davos powołano Radę Biznesu państw Europy środkowej i wschodniej, która skupia przedstawicieli największych firm tego regionu. Wcześniej utworzono indeks CEEplus, w skład którego wchodzą najbardziej płynne spółki naszego regionu, notowane na różnych rynkach. Indeks ten może być bardzo mocnym przekazem dla potencjalnych globalnych inwestorów, że w tym regionie Europy wiele się dzieje i warto być w nim obecnym.

PAP: Podczas jednej z dyskusji minister finansów Francji mówiąc o walce z unikaniem opodatkowania postulował unifikację systemu podatku od korporacji w Europie. Liczy, że Polska poprze inicjatywę. Zaproponował także, by w UE zmienić zasady głosowania w sprawach podatkowych z jednomyślności na głosowanie większością. Polska popiera taki postulat?

T.K. Analizujemy tę kwestie. Prezydent (Francji Emmanuel - PAP) Macron na początku lutego odwiedzi Polskę i na pewno będzie to jeden z tematów rozmów między naszymi rządami. Jeśli chodzi o zmianę systemu głosowania w UE, to musimy wyważyć wszystkie plusy i minusy dla Polski, ale także dla całej UE. Wiadomo, że każda taka zmiana oznacza, że coś możemy stracić i coś zyskać. Musimy zobaczyć czy „netto” byłoby to korzystne dla Polski, czy nie.

Polecamy: Instrukcje VAT

Polecamy: Biuletyn VAT

PAP: Polsce chyba zależy na uszczelnieniu systemu podatkowego?

T.K. Oczywiście jesteśmy za współpracą w ramach UE i OECD w walce z międzynarodowym unikaniem opodatkowania CIT, ale także w walce z nadużyciami dotyczącymi VAT.

PAP: Będzie się Pan musiał się zmierzyć z realizacją budżetu, który po raz pierwszy nie przewiduje deficytu. Będzie to trudne do osiągnięcia? Międzynarodowe instytucje finansowe, np. MFW i Bank Światowy obniżają prognozy wzrostu gospodarczego w 2020 r.

T.K.: Prognozy dla świata się obniżają. Problem ten był dyskutowany podczas jednego ze spotkań w Davos, w którym wzięli udział najważniejsi przedstawiciele krajów oraz międzynarodowych instytucji. Doszło do głosowania, które miało być odpowiedzią na pytanie czy w tym roku dojdzie do spowolnienia w światowej gospodarce, czy też wyniki będą lepsze niż prognozy MFW. Około 80 proc. uczestników opowiedziało się za lepszym wynikiem niż prognoza MFW, więc większość jest pozytywnie, optymistycznie nastawiona. Ja też tak uważam.

PAP: Brexit nie będzie zagrożeniem?

T.K. Wiemy, że brexit nastąpi 31 stycznia, nie ma odwrotu, zgodziła się na to brytyjska królowa. Myślę, że to w sumie pozytywna wiadomość, ponieważ w końcu przestaniemy zgadywać, co nas czeka, a to najgorsze dla biznesu. Teraz wszyscy wiedzą, co się stanie i zgodnie z tym możemy tworzyć nowe plany na nową rzeczywistość. Z uwagi na okres przejściowy, wpływ brexitu na światową gospodarkę w tym roku będzie niewielki.

PAP: Czy wykonaniu budżetu po stronie dochodowej będzie sprzyjać inflacja wyższa niż założone przez resort finansów 2,5 proc.?

T.K.: Powiedziałbym, że niestety – bo wyższa inflacja niekoniecznie jest pożądanym zjawiskiem – inflacja powyżej przyjętej w założeniach do budżetu, będzie dla niego dobra. Koszty przeważnie są stałe, nie są indeksowane do inflacji, a dochody mogą być większe. Wyższa inflacja to wyższe wynagrodzenia, większe wydatki, a tym samym większe wpływy z podatków dochodowych i VAT. To więc oczywiście w krótkim okresie działa na korzyść budżetu.

PAP: Czy widzi Pan jeszcze pole do uszczelnienia systemu podatkowego? Wydaje się, że w VAT wiele już nie można zrobić?

T.K. Lukę VAT można jeszcze zmniejszyć. Czy zawsze dostaje Pan paragon w restauracji? A przypadki remontów bez faktury? Mamy jeszcze dużo do zrobienia w VAT. A firma, która płaci VAT wykazuje zyski w CIT, oficjalnie zatrudnia ludzi, którzy płacą PIT. Mamy nad czym pracować zarówno w VAT, jak i podatkach dochodowych.

PAP: Niektórzy ekonomiści uważają, że zerowy deficyt w budżecie 2020 r. to efekt księgowy wynikający z przesunięcia wydatków budżetu do sektora finansów publicznych. W budżecie będziemy mieć zero, ale sektor finansów publicznych będzie miał deficyt wyższy niż wcześniej zakładano.

T.K.: Dla mnie ważniejszy jest deficyt sektora finansów publicznych, który ma wynieść 1,2 proc. PKB na koniec tego roku, wobec progu 3 proc. obowiązującego w UE. To jest najważniejsze. Oczywiście zbilansowany budżet centralny też jest ważny, gdyż jego wynik przekłada się chociażby na koszty obsługi długu publicznego. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...