reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Luka w VAT jak w państwach skandynawskich

Luka w VAT jak w państwach skandynawskich

Szef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak powiedział, że aspiracją Krajowej Administracji Skarbowej jest zmniejszenie luki VAT-owskiej o kilka kolejnych punktów procentowych, aby była mniej więcej taka, jak w krajach skandynawskich.

Walczak pytany o dalszą możliwość zwiększenie ściągalności podatków w Polsce, powiedział, że jeśli chodzi o VAT, to aspiracją Krajowej Administracji Skarbowej jest zmniejszenie luki VAT-owskiej o kilka kolejnych punków procentowych, tak by była "mniej więcej taka, w jak krajach skandynawskich".

"Z naszych szacunków wynika, że w Polsce wynosi ona obecnie 12,5 proc. potencjalnych wpływów, podczas gdy w 2015 roku było to aż 24 proc." - zaznaczył wiceminister finansów.

Jak mówił, uzyskanie tak dużego wzrostu wpływów z VAT jak w ostatnich dwóch latach będzie trudne ze względu na tzw. "bazę". Zwrócił jednak uwagę, że są jeszcze inne daniny publiczno-prawne. Dopytywany o szczegóły, wskazał, że istotnym polem do zwiększenia wpływów do budżetu jest podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT.

"Przyrosty przychodów z tego tytułu są bardzo duże, co oznacza, że administracja skarbowa jest coraz bardziej skuteczna" - powiedział. Z przedstawionych przez niego wyliczeń wynika, że od stycznia do maja 2019 roku, wpływy z CIT wzrosły o 18,7 proc. w stosunku do wpływów z tego podatku w analogicznym okresie 2018 roku. "To jest wzrost aż o 3,2 mld zł" - podkreślił Walczak.

Zaznaczył jednak, że pobór podatków zarówno VAT, jak i CIT jest uzależniony od wielu czynników, oprócz uszczelniania systemu podatkowego również od rozwoju gospodarczego kraju.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Podkreślił, że bardzo ważnym instrumentem w zwiększaniu wpływów z CIT jest walka z optymalizacją podatkową i cenami transferowymi.

"KAS nie tylko ma bazy danych i wiedzę, ale zatrudnia specjalistów od tych bardzo niszowych tematów, bardzo trudnych tematów, takich jak globalne przepływy" - powiedział Walczak. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska, Marcin Szywała

ewes/ mss/ amac/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama