Luka w VAT jak w państwach skandynawskich
REKLAMA
REKLAMA
Walczak pytany o dalszą możliwość zwiększenie ściągalności podatków w Polsce, powiedział, że jeśli chodzi o VAT, to aspiracją Krajowej Administracji Skarbowej jest zmniejszenie luki VAT-owskiej o kilka kolejnych punków procentowych, tak by była "mniej więcej taka, w jak krajach skandynawskich".
REKLAMA
"Z naszych szacunków wynika, że w Polsce wynosi ona obecnie 12,5 proc. potencjalnych wpływów, podczas gdy w 2015 roku było to aż 24 proc." - zaznaczył wiceminister finansów.
Jak mówił, uzyskanie tak dużego wzrostu wpływów z VAT jak w ostatnich dwóch latach będzie trudne ze względu na tzw. "bazę". Zwrócił jednak uwagę, że są jeszcze inne daniny publiczno-prawne. Dopytywany o szczegóły, wskazał, że istotnym polem do zwiększenia wpływów do budżetu jest podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT.
"Przyrosty przychodów z tego tytułu są bardzo duże, co oznacza, że administracja skarbowa jest coraz bardziej skuteczna" - powiedział. Z przedstawionych przez niego wyliczeń wynika, że od stycznia do maja 2019 roku, wpływy z CIT wzrosły o 18,7 proc. w stosunku do wpływów z tego podatku w analogicznym okresie 2018 roku. "To jest wzrost aż o 3,2 mld zł" - podkreślił Walczak.
Zaznaczył jednak, że pobór podatków zarówno VAT, jak i CIT jest uzależniony od wielu czynników, oprócz uszczelniania systemu podatkowego również od rozwoju gospodarczego kraju.
Polecamy: VAT 2019. Komentarz
Polecamy: CIT 2019. Komentarz
Podkreślił, że bardzo ważnym instrumentem w zwiększaniu wpływów z CIT jest walka z optymalizacją podatkową i cenami transferowymi.
"KAS nie tylko ma bazy danych i wiedzę, ale zatrudnia specjalistów od tych bardzo niszowych tematów, bardzo trudnych tematów, takich jak globalne przepływy" - powiedział Walczak. (PAP)
autor: Ewa Wesołowska, Marcin Szywała
ewes/ mss/ amac/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat