Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
rozwiń więcej
Doradcy podatkowi apelują do Ministra Finansów o pilne przesunięcie terminów podatkowych
W związku z epidemią koronawirusa, samorząd doradców podatkowych zaapelował do Ministra Finansów oraz Minister Rozwoju o przesunięcie terminów podatkowych, odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie oraz szybkie przyjęcie specustawy, łagodzącej negatywne skutki zaistniałej sytuacji kryzysowej.

W swoim apelu Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę na fakt, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa mogą spowodować znaczne trudności w realizacji obowiązków podatkowych, zwłaszcza przez małe i średnie firmy. W ocenie KRDP owe utrudnienia będą coraz bardziej narastać wraz z pojawianiem się coraz większej liczby ognisk choroby.

Autopromocja

- Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania - tłumaczy stanowisko doradców podatkowych prof. Adam Mariański, Przewodniczący KRDP

Samorząd doradców podatkowych deklaruje chęć pomocy przy określeniu tych obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać uwzględnione w działaniach ministerstwa i wymagają szybkiej interwencji. Apel został dziś (12.03) przekazany do Ministra Finansów, Tadeusza Kościńskiego oraz Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz.

Poniżej pełna treść listu Krajowej Rady Doradców Podatkowych do Ministra Finansów i Minister Rozwoju.

Mając na uwadze okoliczności, a przede wszystkim ograniczenia, wynikające z pojawienia się na terytoriom Polski przypadków zarażenia koronawirusem, Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych zdecydowało o podjęciu przez samorząd zawodowy, stosownych do zmieniających się okoliczności, działań ochronnych, w tym zmierzających do czasowego ograniczenia aktywności wewnątrzzawodowej.

Powyższe działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka zarażenia. Wierzymy, że bez pogłębiania atmosfery szeroko rozumianej paniki, pomogą one uniknąć nowych zakażeń i przyśpieszą powrót do normalnego trybu funkcjonowania.

Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że ograniczenia i profilaktyka związane z pojawieniem się w Polsce koronawirusa spowodować mogą znaczne trudności w zakresie realizacji części nałożonych przez państwo obowiązków – w tym podatkowych - zarówno dla przedstawicieli naszej grupy zawodowej, ale i przede wszystkim dla podatników – w szczególności małych i średnich przedsiębiorców. W ocenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych owe utrudnienia mogą - z pojawianiem się coraz większej ilości ognisk choroby - bardziej narastać, dlatego też zwracamy się do Państwa z zapytaniem czy istnieje możliwość ograniczenia ewentualnych negatywnych skutków braku realizacji przez podatników niektórych powinności wynikających z przepisów prawa?

Jako samorząd zawodowy doradców podatkowych apelujemy o podjęcie działań legislacyjnych polegających na uchwaleniu w trybie pilnym ustawy (tzw. specustawa) oraz wydaniu innych aktów wykonawczych ograniczających negatywne skutki niedopełnienia przez klientów doradców podatkowych ich obowiązków podatkowych w związku z okolicznościami, na które nie mają wpływu, np. poprzez stosowne wydłużenie terminów przewidzianych w prawie podatkowym bądź odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie.

Odpowiednie działanie w zakresie profilaktyki nie powinno ograniczać się jedynie do kwestii zdrowotnych, bowiem równie istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa i państwa jest szeroko rozumiana ich aktywność gospodarcza oraz zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wyraża chęć pomocy w określeniu obszarów prawa podatkowego, które powinny zostać objęte wspomnianym ograniczeniem.

Licząc na współpracę w tej kwestii, z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Adam MARIAŃSKI
Przewodniczący Krajowej Rady
Doradców Podatkowych

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...