Pakiet stymulacyjny wesprze gospodarkę państw UE

Pakiet stymulacyjny wesprze gospodarkę państw UE
Ministrowie finansów państw UE uzgodnili podjęcie skoordynowanych działań fiskalnych o wartości 1 proc. PKB w 2020 roku, by wesprzeć gospodarkę w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 - ogłosił 16 marca 2020 r. wieczorem szef eurogrupy Mario Centeno.

"Zrobimy, co będzie konieczne i jeszcze więcej, by odbudować pewność i wesprzeć szybką odbudowę (gospodarki - PAP). Jesteśmy gotowi do podjęcia wszelkich skoordynowanych kroków, jakie będą potrzebne, włączając w to środki fiskalne, by wspierać wzrost i zatrudnienie" - powiedział podczas telekonferencji prasowej Centeno.
Ministrowie finansów państw strefy euro wraz ze swoimi odpowiednikami spoza obszaru wspólnej waluty rozmawiali w poniedziałek w formie telekonferencji o coraz bardziej widocznym, negatywnym wpływie pandemii koronawirusa na gospodarkę UE. Komisja Europejska oceniła w piątek, że możliwa jest recesja gospodarcza w UE w tym roku.

Autopromocja

"Całkowite wsparcie fiskalne dla gospodarki będzie bardzo znaczne. Do naszych potężnych automatycznych stabilizatorów dodajemy połączone środki fiskalne na poziomie narodowym i krajowym odpowiadające średnio około 1 proc. PKB" - powiedział szef eurogrupy.
Ponadto ministrowie zobowiązali się do zapewnienia instrumentów wsparcia płynności w wysokości co najmniej 10 proc. PKB, składających się z publicznych programów gwarancyjnych i płatności oraz z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Wsparcie - jak zaznaczył Centeno - może być znacznie większe, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wydatki z budżetów krajów unijnych związane ze stymulowaniem gospodarki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być wyłączone spod unijnych reguł paktu stabilności i wzrostu.

Wsparcie płynności dla firm borykających się z poważnymi problemami, w tym szczególnie w poważnie dotkniętych sektorach i regionach (np. w transporcie i turystyce) może obejmować działania podatkowe, gwarancje publiczne pomagające przedsiębiorstwom zaciągać pożyczki, gwarancje eksportowe i zniesienie kar za opóźnienia w realizacji zamówień publicznych.

Dodatkowo przewidziano wsparcie dla dotkniętych negatywnymi skutkami kryzysu pracowników w celu uniknięcia utraty zatrudnienia i dochodów. Chodzi o krótkoterminowe wsparcie pracy, przedłużenie zasiłku chorobowego i zasiłku dla bezrobotnych oraz odroczenie płatności podatku dochodowego.

Ministrowie zapewnili, że pracują nad wszystkimi niezbędnymi środkami, aby pomóc gospodarce ożywić się po ustąpieniu koronawirusa.

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom hamowania gospodarek w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zapowiedział szybkie uruchomienie do 40 mld euro. Pieniądze te mają być przeznaczone na kredyty pomostowe oraz inne działania mające złagodzić ograniczenia dotyczące płynności i kapitału obrotowego MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw - PAP) i spółek o średniej kapitalizacji. EBI wezwał też państwa członkowskie do ustanowienia kolejnej gwarancji na wsparcie dla takich firm.

"Koronawirus obecnie uderza bezpośrednio i ostro przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie i Polsce. Z tego powodu, w ramach szerszej reakcji Europy, Europejski Bank Inwestycyjny postanowił dziś wprowadzić zestaw środków mających przede wszystkim pomóc MŚP poradzić sobie z tym nieoczekiwanym szokiem i z ewentualnymi problemami z płynnością i kapitałem obrotowym" - podkreśliła cytowana w komunikacie wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Unijni ministrowie finansów uzgodnili ponadto, że każdy kraj wprowadzi natychmiastowe wydatki na powstrzymanie i leczenie Covid-19. Odpowiednie zasoby mają być zapewnione sektorom ochrony zdrowia i systemom ochrony ludności.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ jo/ ap/ pr/

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...