Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może być zwolnione z VAT

Wprowadzanie towarów przywiezionych z zagranicy do składu celnego skutkuje zawieszeniem zapłaty VAT. Podatek ten co do zasady trzeba uiścić dopiero po dopuszczeniu towarów do obrotu.

Skład celny to instytucja o dwojakim znaczeniu. Jest to miejsce wyznaczone w porozumieniu z organami celnymi, podlegające ich kontroli, w którym składowane są towary. Oprócz tego skład celny to jedna z gospodarczych procedur celnych, której istotą jest odłożenie w czasie poboru należności celnych i podatkowych od przywożonych towarów.

Składowanie towarów

Zgodnie z regulacjami Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Rozporządzenie Rady EWG nr 29/13/92 z dnia 12 października 1992 r.) procedura składu celnego pozwala na składowanie towarów niewspólnotowych oraz wspólnotowych.

– Wprowadzanie do składu celnego towarów wspólnotowych jest możliwe w drodze wyjątku, jeżeli w związku z umieszczeniem ich w składzie będą korzystały, zgodnie z przepisami wspólnotowymi, ze środków stosowanych w przypadku wywozu tego rodzaju towarów – wyjaśnia Michał Bernat, doradca podatkowy w Zespole Podatkowym Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Oznacza to, że co do zasady, procedurą składu celnego mogą być obejmowane towary sprowadzone z państw trzecich. Wynika to z faktu, iż z chwilą akcesji do UE Polskę obowiązuje reguła, zgodnie z którą towary dopuszczone do obrotu w jednym z państw Unii uważa się za dopuszczone do obrotu na całym obszarze Wspólnoty.
W konsekwencji do składów celnych można wprowadzać towary niewspólnotowe, oraz te towary wspólnotowe, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium UE.

– Towary przeznaczone do procedury składu celnego należy przedstawić organom celnym wraz ze zgłoszeniem o objęciu ich tą procedurą. Są one odpowiednio ewidencjonowane przez osobę wyznaczoną przez organy celne w momencie wprowadzania ich do składu, w celu umożliwienia kontroli ilości towarów w składzie – tłumaczy nasz rozmówca.

Zwolnienie z VAT

Podatnik dokonujący czynności wprowadzania do składu celnego towarów wspólnotowych może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Pamiętać należy, że jest to transakcja wewnątrz UE, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie, a nie import. Co do zasady, podatnik VAT z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego płaci podatek według stawki obowiązującej w Polsce dla konkretnego towaru. Odstępstwo od tej reguły zawiera par. 11b rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wprowadzanych do składu celnego podlega zwolnieniu z VAT.

– Trzeba zwrócić uwagę na to, że warunkiem zwolnienia jest łączne spełnienie trzech warunków – podkreśla Michał Szychowski, doradca podatkowy w HLB Frąckowiak i Wspólnicy. Pamiętać należy, że towary muszą być przeznaczone do odsprzedaży w składzie celnym podatnikowi VAT. Ponadto muszą być one ujęte w odpowiedniej ewidencji towarowej oraz być pod dozorem celnym, umożliwiającym organowi podatkowemu kontrolę nad tym towarem.

– Podatnik musi również złożyć, najpóźniej w terminie określonym do złożenia deklaracji podatkowej VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, informację o skorzystaniu z tego zwolnienia. Informacja powinna określać wartość towarów objętych tym zwolnieniem – dodaje Michał Szychowski.

Odroczenie zapłaty

Minister finansów we wspomnianym rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, zwolnił od zapłaty tego podatku także import towarów objętych procedurą m.in. składu celnego (par. 8 ust. 1 pkt 10). Zwolnienia tego nie stosuje się jednak, jeżeli na podstawie przepisów celnych powstaje obowiązek uiszczenia cła.

– W sytuacji gdy towar zostanie wprowadzony do składu celnego spoza terytorium Wspólnoty, obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług powstanie wtedy, gdy towar zostanie dopuszczony do obrotu na terytorium kraju (import). W takim przypadku, zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku VAT – wyjaśnia Michał Szychowski z HLB.

SKŁADY PUBLICZNE I PRYWATNE
Składy celne dzielimy na publiczne i prywatne. W pierwszym składować towary może każda zainteresowana osoba, która otrzyma pozwolenie organu celnego na korzystanie z procedury składu celnego. Skład prywatny służy do składowania towarów konkretnego przedsiębiorcy, na potrzeby prowadzonej przez niego działalności.

Magdalena Majkowska
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...