Podatnik w styczniu 2004 r. zaskarżył do sądu administracyjnego odmowę stwierdzenia nadpłaty w podatku. Jednocześnie złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia z kosztów i ustanowienia pełnomocnika z urzędu. W marcu sąd odmówił przyznania pomocy. Tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W tej sytuacji WSA wezwał podatnika do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 16 tys. zł i pouczył o konsekwencjach niedopełnienia tego obowiązku. Ostatniego dnia 7-dniowego terminu do uiszczenia wpisu skarżący nadał na poczcie kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy. List z opóźnieniem dotarł do sądu, ale pismo gdzieś przepadło. W konsekwencji sąd odrzucił skargę jako nieopłaconą.
Wniosek o przyznanie prawa pomocy potem się odnalazł, ale w tym czasie do NSA trafiła już skarga kasacyjna na odrzucenie skargi. Podatnik zapłacił też wpis w wysokości 16 tys. zł. Ten jednak przez sąd I instancji (to za jego pośrednictwem wnosi się skargę kasacyjną) potrącił połowę kwoty jako wpis od skargi kasacyjnej, a resztę zwrócił podatnikowi. NSA uchylił postanowienie o odrzuceniu skargi przez WSA. Sąd podkreślił, że wydanie postanowienia o odrzuceniu skargi przed uprzednim rozpoznaniem prawidłowo złożonego wniosku o przyznanie prawa pomocy było błędem i nastąpiło przedwcześnie. Sąd wyjaśnił, że z uwagi na opłacenie wpisu podatnik ma otwartą drogę do rozpoznania odrzuconej wcześniej skargi. Postanowienie jest ostateczne.
KIEDY WSA ODRZUCA SKARGĘ
Sąd odrzuca skargę:
• jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego;
• wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia;
• gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi;
• jeżeli sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona;
• jeżeli np. jedna ze stron nie ma zdolności sądowej;
• jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.
Sygn. akt IIFSK1237/05
Aleksandra Tarka