Księgowi zabiegają o własną korporację

Zawód księgowego może się wkrótce zmienić. Nowe przepisy nie wpłyną na jakość sprawozdań. Są obawy, że powstanie kolejny zamknięty zawód.

Uregulowania zawodu głównego księgowego chce Stowarzyszenie Księgowych. Niewykluczone więc, że osoby, które odpowiadają w firmie za jakość sprawozdania finansowego i upoważnione są do jego podpisywania, już niedługo będą musiały ubiegać się o tytuł dyplomowanego księgowego.

Po co nowe regulacje

Profesor Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) twierdzi, że konieczność zmian wynika z wymogów, które stawia Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC). Struktura ta zrzesza organizacje zawodowe z całego świata. Polskie stowarzyszenie różni się od nich tym, że przynależność do niego jest dobrowolna. Dlatego właśnie, zdaniem Zbigniewa Messnera, trzeba zastanowić się, jak uporządkować zawód księgowego od strony formalnoprawnej. Konieczne jest określenie, kto może być głównym księgowym i jakie warunki musi spełnić osoba, która dostanie tytuł dyplomowanego księgowego.

– Wszystkie zasady powinny zostać określone przez Ministerstwo Finansów po konsultacjach z organizacjami zawodowymi – dodaje profesor Messner.

Problemy te wymagają jednak uregulowania w prawie bilansowym. Stąd konieczne jest sprecyzowanie pewnych wymogów przy okazji dostosowywania ustawy o rachunkowości do ostatnich zmian w IV, VII i VIII Dyrektywie. Mogłoby to nastąpić na przełomie 2007 i 2008 roku. Profesor Messner podkreśla jednak, że wszystkie nowe rozwiązania muszą uwzględniać prawa nabyte w tym zakresie.

Pomysł stowarzyszenia popiera Antoni Kwasiborski, członek komisji ds. standardów rewizji finansowej i norm wykonywania zawodu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Jego zdaniem w Polsce mamy problemy z niskim poziomem rachunkowości. Na świecie funkcjonuje system, w którym sprawozdanie podpisywanie jest przez firmującego je biegłego rewidenta albo dyplomowanego księgowego. Na przykład w Niemczech podpisuje je doradca podatkowy lub biegły rewident. W przeciwnym razie ani urząd, ani sąd nie przyjmie takiego sprawozdania. Podobnie jest we Włoszech i we Francji.

– Konieczne jest, aby sprawozdania w Polsce były sporządzane przez fachowców lub pod ich kontrolą – twierdzi nasz rozmówca. Dodaje jednak, że wprowadzenie w życie takiego rozwiązania będzie niezwykle trudne.

Zbędne bariery

Pomysł wprowadzenia zawodu księgowego krytykuje wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Dariusz M. Malinowski. Jego zdaniem niecelowe jest tworzenie nowych barier i ograniczeń. Polityka dotycząca reglamentacji dostępu do zawodów wyraźnie zmierza w kierunku liberalizacji dostępu. Trudno więc reglamentować odgórnie dostęp do stanowisk. Zmiany wydają się też niecelowe z uwagi na ograniczenia odpowiedzialności zarówno podatkowej, jak i karnej skarbowej osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Dotyczy to głównych księgowych. Właściciele firm sami powinni podejmować decyzje, kto będzie strzegł ich finansów.

Obecne regulacje są w tym zakresie wystarczające. Osoby, które zawodowo mogą prowadzić usługowo księgi rachunkowe, to doradcy podatkowi oraz osoby z certyfikatem księgowym. Co do zasady nie są oni pracownikami w firmie, dla której świadczą usługi. Natomiast dyplomowany księgowy, który mógłby sprawować funkcję głównego księgowego, zatrudniony byłby na podstawie umowy o pracę.

– Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. Jeżeli taka osoba byłaby zatrudniona na umowę o pracę, nie ma mowy o niezależności. Istotą stosunku pracy jest podległość służbowa – twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że każdy podmiot zatrudniający może wymagać od tego, kto będzie świadczył dla niego pracę, dowolnych działań.

Przedsiębiorca sam wybiera sposób prowadzenia dokumentacji finansowej. Może zlecić pewne czynności podmiotowi zewnętrznemu, który ma do tego uprawnienia. Może też zdecydować się na stosunek pracy. W obrębie Unii Europejskiej nie ma ograniczeń przepływu kapitału i zatrudnienia. Zdaniem Dariusza M. Malinowskiego przy realizacji pomysłu Stowarzyszenia mogłoby dojść do groteskowych sytuacji. Na przykład ceniony fachowiec z innego kraju – Irlandii czy Francji, który cieszy się zaufaniem międzynarodowej grupy kapitałowej, nie mógłby pełnić funkcji głównego księgowego, bo nie spełniałby określonych kryteriów.

– Mam nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie – dodaje wiceprzewodniczący KRDP.

Resort finansów milczy

Ciągle nie wiadomo, jak do propozycji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ustosunkuje się Ministerstwo Finansów.

Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów, poinformowała, że resort musi przede wszystkim implementować IV i VII Dyrektywę.

– Nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące dodatkowych zmian, które mogłyby wejść do ustawy o rachunkowości oprócz tych, do których jesteśmy zobowiązani – twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że jeżeli stowarzyszenie jako partner społeczny zgłosi taką uwagę, to będzie ona rozpatrzona.
O tym, czy resort finansów zdecyduje się na wprowadzenie zawodu księgowego, dowiemy się może jeszcze w tym roku.

Agnieszka Pokojska
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...