Nowa granica ryczałtu podoba się drobnym przedsiębiorcom

Nie będziemy protestować przeciwko obniżeniu granicy ryczałtu ewidencjonowanego do 150 tys. euro - powiedział Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Przedsiębiorcy cieszą się z decyzji Sejmu utrzymującej w przyszłym roku i w latach następnych ryczałt ewidencjonowany i kartę podatkową. To najprostsze formy opodatkowania działalności gospodarczej. Korzysta z nich przeszło 700 tys. małych i średnich firm. Rząd do końca opowiadał się w Sejmie zwłaszcza za likwidacją ryczałtu. Ryczałtowcy mieli przejść na tzw. zasady ogólne, czyli rozliczenie z fiskusem według skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Mieliby wówczas prawo do odliczania od przychodu kosztów związanych z prowadzoną działalnością, wiązałoby się to jednak z koniecznością prowadzenia księgowości bardziej skomplikowanej niż przy ryczałcie. Nic zatem dziwnego, że ostro protestowali przeciwko rządowemu pomysłowi zniesienia ryczałtu (ze zniesienia karty podatkowej rząd zrezygnował już wcześniej). Tym bardziej że wedle wyliczeń organizacji przedsiębiorców przejście z ryczałtu na zasady ogólne oznaczałoby dla firm podwyżkę obciążeń podatkowych.

- Dla wielu z nich, zwłaszcza tych najmniejszych, oznaczałoby to bankructwo. Inne uciekałyby przed nim w szarą strefę - argumentowali. Ostatecznie w ustawie podatkowej znalazł się zapis, że od 2008 r. ryczałt będą mogły płacić firmy, których przyszłoroczne przychody nie przekroczą równowartości 150 tys. euro. W tej chwili granica ryczałtu to 250 tys. euro. W przyszłym roku wszystko pozostaje na dotychczasowych, czyli tegorocznych zasadach.

- Te 150 tys. euro to racjonalna kwota. W przeliczeniu na złote daje to mniej więcej 600 tys. zł rocznie, czyli 50 tys. miesięcznie. To w zupełności wystarczy. Zgadzamy się z tym, że z ryczałtu powinny korzystać małe firmy - mówi Jerzy Bartnik, prezes ZRP. - Tych, którzy mają wyższe przychody, stać na to, żeby wzięli na siebie nieco większe obowiązki księgowe - dodaje.
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...