Budżet zadaniowy za unijne pieniądze

W budżecie państwa na 2008 rok po raz pierwszy znajdą się elementy nowego systemu, wprowadzającego budżet zadaniowy.

Prace nad budżetem zadaniowym wchodzą w decydującą fazę. Już w budżecie na 2008 rok znajdą się elementy nowego systemu. W nocie budżetowej, którą minister finansów jest zobowiązany przedstawić już w kwietniu 2007 r., będzie zamieszczony dodatkowy formularz, w którym ministrowie będą musieli określić zadania, mierniki i cele, jakie będą chcieli realizować w kolejnych latach.

Zadania ministerstw

Jak powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Strąk, dyrektor Departamentu Budżetu Zadaniowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, budżet na rok 2008 będzie już w pewnym sensie budżetem zadaniowym. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 67 mln euro w ciągu siedmiu lat, z czego większość ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Ministerstwa będą więc musiały określić swoje zadania strategiczne. Za rok w sprawozdaniu z wykonania budżetu pojawią się informacje na temat celów, zadań i mierników poszczególnych resortów. Oznacza to, że ministerstwa muszą ustalić wiele danych, aby określić mierniki. W projekcie na 2008 rok nie będzie natomiast zmiany klasyfikacji budżetowej i sposobów zarządzania.

Jak powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Strąk, obecnie trwają już prace mające na celu wdrożenie budżetu zadaniowego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W pierwszym z wymienionych chodzi również o włączenie do budżetu Funduszu Pracy.

Efektywność działania

- Jeżeli w wyniku tych prac okaże się, że układ zadaniowy wymaga zmiany struktury organizacyjnej w resortach, to takie zmiany zostaną wprowadzone. Obu resortom zależy na zwiększeniu efektywności działania i takie dostosowanie zadań, aby struktura ich budżetu była ściśle zadaniowa, bo ona jest najbardziej efektywna - powiedział Tomasz Strąk.

Departament Budżetu Zadaniowego doprecyzowuje również metodykę budżetu zadaniowego oraz korzysta z doświadczeń innych krajów, głównie Francji, w których budżet w układzie zadaniowym już funkcjonuje.

- Mówiąc o nowym rodzaju budżetu, mamy na myśli 4 obszary. Pierwszy dotyczy planowania. Inny więc będzie układ planu finansowego zarówno na poziomie budżetu państwa, jak i na poziomie planów finansowych poszczególnych jednostek. Drugi obszar dotyczy zmiany zarządzania budżetem, trzeci rachunkowości, a czwarty systemów informatycznych - poinformował dyrektor departamentu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wprowadzenie tych elementów jest jednak kosztowne. Rząd chce pozyskać te pieniądze z Unii Europejskiej. Prace dotyczące wdrożenia budżetu zadaniowego mają być jednym z priorytetowych celów w programie operacyjnym Kapitał ludzki, w priorytecie 5 Dobre rządzenie. W priorytecie tym, obok działań nakierowanych na administrację samorządową i wymiar sprawiedliwości, realizowane będzie zadanie dotyczące administracji rządowej. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości stanowionego prawa, monitoring prac rządu, zwiększenie efektywności i jakości rządzenia, a także doskonalenie kadr.

Wdrożenie budżetu zadaniowego nie byłoby możliwe bez systemu informatycznego, dlatego w Planie Informatyzacji Państwa przewidziano 10 mln euro na znaczną rozbudowę systemu Trezor, obsługującego planowanie, wykonanie, ewidencję i sprawozdawczość budżetową dla budżetu zadaniowego. Środki te zaplanowane na lata 2007-2010 rząd ma również pozyskać z budżetu Wspólnoty.

Przejście z budżetu tradycyjnego, czyli w układzie dział-rozdział-paragraf, na budżet zadaniowy ma stanowić trzeci etap reformy finansów publicznych.

Ważne!
10 mln euro przewidziano na rozbudowę systemu informatycznego Trezor, obsługującego planowanie, wykonanie, ewidencję i sprawozdawczość budżetową dla budżetu zadaniowego. Środki te zaplanowane na lata 2007-2010 rząd ma również pozyskać z budżetu Wspólnoty

Łukasz Zalewski
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...