Czy ustawa podatkowa zostanie zaskarżona

Niemal od razu po tym, jak prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT, pojawiły się zapowiedzi zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem ekspertów, czekająca na publikację w Dzienniku Ustaw nowelizacja ma równie dużo wad co zalet.

W piątek złożenie wniosku do Trybunału zapowiedział premier Marek Belka. Przebywający w Helsinkach premier oświadczył, że minister finansów Mirosław Gronicki zapyta TK, czy wszystkie przepisy nowelizacji są zgodne z konstytucją. Z kolei o tym, że prawnicy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) pracują nad wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżenia przepisu w znowelizowanej ustawie o podatku PIT, wprowadzającego 50-proc. stawkę tego podatku, poinformował PAP w piątek rzecznik PKPP Wiktor Krzyżanowski.

Autopromocja

Jak stwierdził Jerzy Bielawny, ekspert Instytutu Studiów Podatkowych, tegoroczna nowelizacja ustawy o PIT nie jest porównywalna z nowelizacją z 2003 r., która nie wzbudziła tak wielu kontrowersji, choć miała jeszcze więcej niekorzystnych dla podatników rozwiązań. – Ciężko jest powiedzieć, jakie są korzystne rozwiązania poza prawem do wspólnego rozliczenia małżonków w przypadku śmierci jednego z nich w ciągu roku podatkowego – podkreślił Jerzy Bielawny. Również Dariusz Bednarski, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o. stwierdził, że zmiany w ustawie o PIT należy ocenić generalnie jako pogarszające sytuację podatników. – Najbardziej niekorzystną zmianą jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku firm, które wypłacają wynagrodzenia za zakończony miesiąc w miesiącu następnym, w roku przejściowym, którym będzie rok 2005, spowoduje to zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń jedynie za 11 miesięcy. Wyjściem z tej sytuacji mogłaby być zmiana systemów wynagradzania, polegająca na wcześniejszym ustalaniu i wypłacaniu wynagrodzeń, jednak to również nie pozostałoby bez wpływu na sytuację finansową przedsiębiorców – dodał Dariusz Bednarski. Podobnie uważa Jerzy Bielawny, który podkreślił, że tym rozwiązaniem chciano ukręcić bicz na płacących nieterminowo, a ukręcono na wszystkich pracodawców, zrobiono błąd, który teraz trzeba szybko naprawić.

Natomiast Alicja Kadzińska, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. powiedziała, że mimo wszystko zdecydowana większość podatników powinna być zadowolona ze zmian wprowadzonych do ustawy o PIT. Ustawa ta przewiduje ulgi podatkowe w sferach dość powszechnie wykorzystywanych przez podatników. – Jednak są też negatywne strony tej nowelizacji, np. wprowadzenie czwartej stawki podatkowej. To może spowodować ucieczkę podatników nie tylko od tej stawki, ale także od stawki 40 proc. Najlepiej zarabiający będą zastanawiać się nad trwałym rozwiązaniem problemu zmniejszenia opodatkowania ich dochodów – powiedziała Alicja Kadzińska.

Ewa Matyszewska

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...