Resort bezpłatnie przeszkoli audytorów

Resort finansów organizuje bezpłatne szkolenia dla osób, które chcą wziąć udział w egzaminie na Certyfikat Audytorów Systemów Informatycznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia.


Ministerstwo Finansów organizuje bezpłatne szkolenia dla 150 audytorów wewnętrznych, którzy chcą przystąpić do międzynarodowego egzaminu CISA (Certyfikat Audytorów Systemów Informatycznych). Jak twierdzi Bożena Zwolenik, dyrektor departamentu koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego, w szkoleniu mogą wziąć udział osoby posiadające uprawnienia do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego, zatrudnione w komórce audytu wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych. Konieczna jest również biegła znajomość języka angielskiego.

- Ci, którzy spełniają te kryteria, do 31 stycznia mogą przesyłać swoje zgłoszenia w formie elektronicznej na adres: Krzysztof.Polomski@mofnet.gov.pl - dodaje nasza rozmówczyni. Formularz w formie elektronicznej umieszczony jest na stronie internetowej ministerstwa www.mf.gov.pl.

Międzynarodowy tytuł certyfikowanego audytora systemów informatycznych zgodnie z aktualnymi brzmieniem art. 58 ustawy o finansach publicznych daje prawo do obejmowania stanowisk audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Jednak osoby, które chcą zdobyć ten tytuł, muszą spełnić określone warunki.

Radosław Kaczorek, prezes Stowarzyszenia do spraw Audytu i Kontroli Systemów Informatycznych (Polski Oddział ISACA) podkreśla, że aby uzyskać certyfikat kandydaci muszą wykazać minimum 5 lat doświadczenia (potwierdzonego przez pracodawcę) w dziedzinie audytu, kontroli lub bezpieczeństwa systemów informatycznych.

- Od tej zasady istnieją pewne odstępstwa. Na przykład praca związana z informatyką lub w audycie operacyjnym albo finansowym może zastąpić maksymalnie rok doświadczenia w audycie systemów informatycznych - wyjaśnia nasz rozmówca. Doświadczenie musi być dodatkowo zdobyte w okresie 10 lat poprzedzających ubieganie się o certyfikat lub w ciągu 5 lat od daty zdania egzaminu.

W Polsce egzamin CISA jest organizowany dwa razy w roku, w czerwcu i w grudniu. Osoby, które przystępują do egzaminu, muszą odpowiedzieć na 200 pytań.

DLA KOGO PRZEZNACZONE SĄ SZKOLENIA
W szkoleniu organizowanym przez Ministerstwo Finansów uczestniczyć mogą osoby, które: 
- posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego, 
- są zatrudnione w komórce audytu wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych, 
- posługują się biegle w mowie i piśmie językiem angielskim, 
- posiadają wiedzę w zakresie informatyki w stopniu zaawansowanym, 
- są zainteresowane przystąpieniem do egzaminu CISA.

Agnieszka Pokojska

Autopromocja
Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...